Praca w IT nie należy do najłatwiejszych, ale korzyści, jakie z niej płyną, wciąż zachęcają nowych kandydatów do poszukiwania własnej ścieżki w tej branży. Duże możliwości rozwoju, wysoka pensja i szanse na udział w prestiżowych projektach to tylko kilka zalet pracy w IT. Gdzie szukać wartych uwagi ofert? Ile można zarobić?
Jakie cechy powinien mieć pracownik IT?
Strażak powinien być odważny, nauczyciel wyrozumiały, a lekarz odpowiedzialny. Niemal każdy zawód wymaga od kandydatów konkretnych predyspozycji i nie inaczej jest w przypadku pracowników IT. Choć mogłoby się wydawać, że programowanie czy testowanie to idealna opcja dla introwertyków, to jedną z podstawowych cech tych osób powinna być chęć i umiejętność pracy w zespole. Liczy się też asertywność i sprawna komunikacja z innymi.
Pracownik IT musi myśleć logicznie i być kreatywny. Bardzo ważny jest perfekcjonizm, sumienność i dokładność w wykonywaniu zadań, a także silne zainteresowanie branżą komputerową. Poza tym, aby dostać pierwszą pracę, trzeba znać choć podstawy potrzebnych do pracy narzędzi czy języków programowania. Nie obejdzie się bez bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Używa się go nie tylko w kontaktach z międzynarodowymi klientami, ale także w codziennej pracy przy komputerze.
Jak szukać pracy w branży IT?
Gdzie da się znaleźć atrakcyjne oferty pracy IT? Częstochowa to jedno z miast z wieloma możliwościami. Wystarczy zajrzeć na stronę No Fluff Jobs, aby przekonać się, jak dużo posad w IT można zdobyć właśnie tutaj. Wśród ofert znajdują się zarówno takie z pracą na miejscu, jak i z możliwością pełnienia funkcji zdalnie czy hybrydowo. Dzięki filtrom na stronie da się segregować oferty m.in. ze względu na wykorzystywane w pracy narzędzia czy języki programowania. Przy każdym ogłoszeniu widnieje informacja dotycząca zarobków, jakich można się spodziewać na danym stanowisku. To znacznie usprawnia proces selekcji ofert spełniających kryteria kandydata.
Aby znaleźć pracę w branży IT, trzeba cechować się nie tylko umiejętnościami miękkimi, ale też mieć zasób kompetencji praktycznych. Jeśli kandydat nie ma studiów kierunkowych, powinien brać udział w kursach, boot campach czy webinarach. Dobrze byłoby mieć certyfikaty na potwierdzenie swoich umiejętności, a także portfolio z własnymi projektami. Pracodawcy bardzo wysoko cenią zdolność wykorzystania wiedzy w praktyce i wszelkie doświadczenie.
Praca w IT – zarobki na różnych stanowiskach
Przy ofertach pracy w IT nierzadko można zobaczyć bardzo atrakcyjne widełki finansowe. Wysokość pensji zależy od wielu czynników – typu umowy, posady, doświadczenia kandydata, zakresu obowiązków czy rodzaju firmy zatrudniającej. Do najbardziej pożądanych należą wypłaty programistów. Na stanowiskach juniorskich zarabiają oni średnio 7-8 tysięcy złotych. Mid może liczyć na pensję o wartości kilkunastu tysięcy, a Senior zarabia nierzadko nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Testerzy oprogramowania na początku swojej kariery zarabiają 4-7 tysięcy złotych. Ci z nieco większym doświadczeniem otrzymują miesięcznie nawet do 11 tysięcy, a Seniorzy zwykle od kilkunastu do 20 tysięcy złotych. Uśredniona wypłata Web Developerów to 6-8 tysięcy. Kiedy ma się doświadczenie w IT, dość łatwo jest znaleźć nową pracę, więc zawsze można starać się o lepsze warunki. Kluczowym momentem jest zdobycie pierwszego stanowiska.
CV do pracy w IT – wskazówki
CV kandydata do pracy w IT powinno być przede wszystkim czytelne. Przejrzysty szablon to coś, co wpływa na pierwsze wrażenie rekrutera. Warto zamieścić w dokumencie swoje zdjęcie w schludnym, biznesowym wydaniu. Poza tym powinien znaleźć się tam opis doświadczenia i wykształcenia kandydata, nazwy znanych przez niego narzędzi i zakres umiejętności miękkich. Na korzyść wpłynie też umieszczenie kilku słów o sobie, swoich zainteresowaniach czy celach zawodowych. Koniecznie trzeba poinformować o poziomie umiejętności języka angielskiego i ewentualnie także innych języków obcych.