,,Do zaczytania jeden krok” – tak nazwano wojewódzki konkurs literacko-artystyczny, który zorganizowała częstochowska Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi. Trzeba było zaprojektować okładkę jednej z lektur, wykazać się jej znajomością, ale i… zdolnością do dawania drugiego życia różnym ,,eko-materiałom”.
Celem było – obok promowania czytelnictwa – m.in. doskonalenie kompetencji literackich, kształcenie zmysłu estetycznego czy uwrażliwianie na konieczność ochrony środowiska. Pomysłodawczyniom konkursu chodziło o zachęcenie uczennic i uczniów do twórczego wysiłku, samodzielnej interpretacji utworu, kreatywnego operowania informacjami pozyskiwanymi z różnych źródeł – czyli do czytania, myślenia, autoekspresji, zabawy.
Uczestniczki i uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie zaprojektować obwolutę lektury szkolnej – „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (to dla klas IV-VI) lub „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (dla klas VII-VIII). Chodziło o wykazanie się umiejętnością posługiwania się techniką collage’u; co więcej – zachęcano uczestniczki i uczestników do wykorzystania materiałów recyklingowych i rezygnacji z papieru kredowego. Oprócz szaty graficznej ważnym elementem każdego projektu była informacja o autorze, ciekawa recenzja, a także – cytat adekwatny do okładkowej ilustracji.
Zgłoszono 61 prac z 37 szkół podstawowych z różnych miejscowości województwa śląskiego. Oceniła je zewnętrzna komisja – jej przewodnicząca Małgorzata Płatek (polonistka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie im. gen. Władysława Sikorskiego) oraz członkinie: Sylwia Kurcab (ekspertka, konsultantka do spraw artystycznych) i Anna Dąbrowska (nauczycielka-bibliotekarka Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”).
Pod uwagę brano zgodność prac z wytycznymi regulaminu, trafność i oryginalność obwolut, ich walory artystyczne, oryginalność tekstów, poprawność (merytoryczną, ortograficzną, interpunkcyjną) oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych. Nadesłane prace wyróżniały się różnorodnością, a oryginalne, zarazem rzeczowe teksty na obwolutach świadczyły o dobrej znajomości treści, umiejętności interpretacji, wykorzystania informacji. Dla zwycięzców przewidziano dyplomy, ale i nagrody rzeczowe.
Za organizację konkursu, który odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy, w SP 29 odpowiadały Ewa Bogdał, Katarzyna Głębiewska i Magdalena Kempa.
A oto werdykt komisji konkursowej:
Kategoria – klasy IV-VI
I miejsce:
Emilia Wójcik, Szkoła Podstawowa nr 7 w Częstochowie;
II miejsce ex aequo
Natalia Pikula, szkoła Podstawowa nr 17 w Świętochłowicach;
Kaja Dudkowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Częstochowie;
III miejsce ex aequo
Anna Kaczmarczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach;
Klaudia Sałaczak, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żorach;
Kategoria – klasy VII-VIII
I miejsce ex aequo
Paola Grabska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Częstochowie;
Anna Wójcik, Szkoła Podstawowa nr 29 w Częstochowie;
II miejsce ex aequo
Natalia Szarwark, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Szkoła Podstawowa nr 5 w Sosnowcu;
Maria Śmietańska, Szkoła Podstawowa nr 17 w Katowicach;
III miejsce ex aequo
Maksymilian Krawczyk, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Częstochowie;
Amelia Okoń, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach
na podst. informacji organizatorów
na zdjęciach: nagrodzone prace