Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Okucia do okien. Te części to bardzo ważny element Twojego okna

Okucia okienne są bardzo ważną częścią okien i zapewniają ich funkcjonalność. Składają się na nie: zawiasy, klamkę, otwieralnicę, nożyce zabezpieczające, ograniczniki wychyłu i systemy antywłamaniowe. Wybór odpowiednich okuć gwarantuje, że okna będą wygodne w użytkowaniu i zapewnią najważniejsze funkcje. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okucia do okien https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/okucia-okienne? Podpowiadamy w tym artykule.

Okucia okienne – najważniejsze informacje

Okucia okienne to metalowe mechanizmy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak to właśnie one zapewniają sprawne działanie okna i jego wszystkie funkcje. Poprawnie zamontowane okno i dobrze wyregulowane okucia powinny zapewnić dużą szczelność, która umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, a to sprawia, że ogrzewanie i klimatyzacja są bardziej wydajne. Prawidłowość działania okuć sprawdza się poprzez otwarcie i zamknięcie okna – klamka powinna chodzić łatwo i o nich nie haczyć. Trzeba jednak pamiętać, że przy okuciach antywłamaniowych klamka może chodzić nieznacznie trudniej.

Okucia okienne – główne funkcje

Od wyboru okuć zależy funkcjonalność okien. Aktualnie rynek oferuje wiele możliwości, które sprawiają, że użytkowanie okien jest dużo wygodniejsze. Najważniejsze funkcje to:

  • rodzaje klamek – klamki występują w wielu wzorach i kolorach, a także mogą pełnić funkcję ozdobną. Jednak najważniejsze, aby były one wygodne w użytkowaniu. Można wybrać również klamki, które zwiększają poziom bezpieczeństwa dzieci, a więc takie, które można otworzyć tylko przy pomocy klucza lub po wciśnięciu przycisku.
  • mikrowentylacja – pozwala na pozostawienie stałego dopływu powietrza, bez konieczności pozostawienia otwartego okna. Bardzo przydatna funkcja, gdy często nie ma nikogo w domu, a chce się zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • regulacja uchyłu –umożliwia ustawienie okna i zablokowanie skrzydła w pożądanej pozycji.
  • stabilizacja uchyłu – daje możliwość zablokowania okna tak, aby nie zamknęło się ono np. pod wpływem silnego wiatru.

Ochrona antywłamaniowa

O poziomie ochrony antywłamaniowej świadczy klasa okna, która oznaczana jest za pomocą symbolu WK. Im wyższa klasa, tym większa ochrona przed włamaniem. WK posiada 6 stopni bezpieczeństwa, ale w prywatnych domach i mieszkaniach stosuje się jedynie klasy WK 1, WK 2 i WK3. Tego typu okucia posiadają dodatkowe bolce lub zapadki, które utrudniają dostanie się do wnętrza domu. Poza tym okucia antywłamaniowe wyposażone są w ochronę antyprzewierceniową – zasuwnica jest zasłonięta specjalną płytką uniemożliwiającą jej przewiercenie.

Klasa bezpieczeństwa WK 1 – chroni przed dostaniem się przypadkowych osób do wnętrza domu. Posiada co najmniej 4 bolce antywłamaniowe i klamkę z kluczem.
Klasa bezpieczeństwa WK 2 – zabezpiecza okno przed włamywaczem, który posiada podstawowe narzędzia. Ma co najmniej 7 bolców antywłamaniowych oraz klamkę zamykaną na klucz.
Klasa bezpieczeństwa WK 3 – chroni przed włamywaczem, który ma łom i podstawowe narzędzia. Ma przynajmniej 16 zakładek antywłamaniowych, a także zabezpieczone jest klamką z kluczem.

Dla zachowania pełnej funkcjonalności okien i zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa niezbędne jest również ich prawidłowe zamontowanie oraz regularna konserwacja. W przeciwnym wypadku okna mogą przestać być szczelne, a ich otwieranie i zamykanie może być utrudnione.