UM Częstochowa: PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ EDYCJA ONLINE

2 min czytania

25 listopada startuje Międzynarodowa Kampania ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Częstochowa włącza się w nią już po raz czwarty. W tym szczególnym roku częstochowskie działania kampanii przenoszą się do internetu.

Przemoc wobec kobiet to działania i zaniechania, które prowadzą lub mogą prowadzić do fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej szkody lub cierpienia kobiet. Pojęcie to obejmuje również groźby takich aktów, sytuacje przymusu lub pozbawienia wolności w życiu publicznym bądź prywatnym. Statystyki w Polsce wskazują, że w każdym tygodniu trzy kobiety tracą życie w wyniku przemocy domowej. Najniebezpieczniejszym miejscem jest dla nich… dom, dlatego szczególnie teraz podczas pandemii ważne jest, by reagować.

Zapowiedzią tegorocznej kampanii w Częstochowie była debata ,,Jak skutecznie chronić swoje prawa i dbać o bezpieczeństwo”. W spotkaniu wzięli udział: Dominika Miedzińska-Golczyk (psycholożka pracująca z osobami w kryzysie i kobietami doświadczającymi przemocy, prowadząca spotkania pod hasłem Kobiety kobietom”), dr hab. Edyta Widawska (prof. UŚ, ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Magdalena Długosz-Kowalska (adwokatka, od kilku lat udzielająca w Centrum Interwencji Kryzysowej bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego osobom doświadczającym przemocy), Jacek Kalinowski (adwokat) oraz Agata Wierny (pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. równych szans, członkini Zespoołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie). Uczestniczki i uczestnicy debaty wraz z zainteresowanymi osobami dyskutowali online o tym, co robić, aby w naszym mieście stworzyć jeszcze skuteczniejszy system wsparcia dla osób doświadczających przemocy, jakie działania podejmować na co dzień, by przeciwdziałać nierównościom i dyskryminacji. Debaty można wysłuchać na fanpejdżu pełnomocniczki Prezydenta Częstochowy ds. równych szans TUTAJ.

Od środy, 25 listopada, w ramach kampanii odbywać się będą spotkania online ze specjalistami , którzy poradzą, co robić, gdy sami doświadczamy przemocy domowej lub jesteśmy jej świadkami.

Także 25 listopada zaczynają się treningi w ramach przygotowania do flashmobu Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”. Wspólnie stworzony teledysk z wydarzenia pojawi się w internecie 10 grudnia, czyli w ostatnim dniu kampanii.

Daty początku i zakończenia kampanii nie są przypadkowe 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

na podst. informacji z Referatu Dialogu i Praw Człowieka w Wydziale Polityki Społecznej UM Częstochowy

Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=14810

Autor: krystian