Ile kosztuje oczyszczalnia przydomowa?

2 min czytania
Ile kosztuje oczyszczalnia przydomowa?

Jeśli w danym terenie nie ma możliwości zamontowania kanalizacji to warto zamiast typowego szamba rozważyć możliwość instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Ile więc kosztuje przydomowa oczyszczalnia? Wiele osób już na samym początku szuka najtańszych rozwiązań i decyduje się na zakup oczyszczalni drenażowej (inaczej nazywanej ekologiczną). Warto jednak zastanowić się nad oczyszczalnią biologiczną, która mimo tego, że jest sporo droższa jest urządzeniem dużo bardziej nowoczesnym i pozwala na większe oszczędności w trakcie jego użytkowania. Różne rodzaje rozwiązań związanych z nowoczesnym oczyszczaniem ścieków do użytku domowego znajdziemy w ofercie firmy FRUKKO.

Cena oczyszczalni wraz z montażem

W zależności od rodzaju zastosowanych urządzeń i firmy montażowej ceny mogą być bardzo różne. Najtańsze są rozwiązania w postaci oczyszczalni drenażowych. Na początek należy wziąć pod uwagę sam koszt zakupu wszystkich elementów potrzebnych do funkcjonowania oczyszczalni przydomowej. Pod tym względem należy przede wszystkim wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą wykorzystywać możliwości przerobowe takiej oczyszczalni. W przypadku czteroosobowej rodziny koszty zaczynają się od 2,5 tysiąca złotych. Do tego dochodzi koszt związany z montażem. Sam montaż to koszt od 4 tysięcy aż do 5 tysięcy złotych. Sumaryczny koszt związany z zakupem i montażem przydomowej oczyszczalni drenażowej powinien zamknąć się w sumarycznym koszcie nieprzekraczającym 8-9 tysięcy złotych.

Jak to wygląda w kwestii oczyszczalni biologicznej? Tutaj koszty związane z zakupem odpowiednie wielkości oczyszczalni są znacznie wyższe i sięgają od 5 nawet do 12 tysięcy złotych dla czteroosobowej rodziny. Do tego należy doliczyć koszty związane z montażem. Z uwagi na bardziej skomplikowany proces instalacji i konieczność podłączenia instalacji elektrycznej, koszt może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Widać więc wyraźnie, że inwestycja w oczyszczalnie biologiczną niesie ze sobą znacznie większe koszty początkowe, ale jej walory względem oczyszczalni ekologicznych są nie do przecenienia m.in wysoka jakość oczyszczalnia ścieków z możliwością ich odzyskania do celów gospodarczych, mniejsza powierzchnia na montaż itp

Koszty związane z eksploatacją

Koszty związane z regularnym stosowaniem biopreparatów uzupełniających bakterie, nie jest to jednak duży koszt i wynosi zwykle mniej niż 100 złotych rocznie. Średnio raz na dwa lata lub w zależności od potrzeb należy opróżnić osadnik.

W przypadku oczyszczalni biologicznej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej roczny koszt może oscylować w granicach 300 złotych. W sumę kosztów zalicza się pobór prądu do pracy dmuchawy napowietrzającej oraz koszt związany z wywozem osadu nadmiernego. Raz na rok należy opróżnić bioreaktor.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf