Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak wybrać lampy wiszące do sypialni?

Wybór odpowiednich lamp bywa trudniejszy, niż może się wydawać. Inne oświetlenie sprawdzi się w wielkim, przestronnym pokoju, a inne w małym. Szczególną rolę odgrywa wybór lamp wiszących do sypialni – w końcu jest to pokój, w którym ważny jest komfortowy wypoczynek, a mało co tak wpływa na atmosferę wnętrza, jak światło. Podpowiadamy, jak dobrać właściwe oświetlenie do tej części mieszkania.

Lampy wiszące do sypialni – podstawowe zasady doboru

Uniwersalną zasadą, która powinna towarzyszyć nam przy wyborze lamp, jest dopasowanie stylistyczne. Do wnętrz w stylu nowoczesnym lepiej sprawdzą się więc proste, minimalistyczne oprawy, z kolei np. styl glamour dobrze jest uzupełnić bardziej fantazyjnym oświetleniem. Jeżeli z jakiegoś powodu chcemy odstąpić od tej reguły, to powinna to być przemyślana decyzja, i wtedy można wybrać lampę wiszącą do sypialni na zasadzie kontrastu – np. odpowiednio wyeksponowany, zabytkowy żyrandol może dobrze wpasować się nawet do nowocześnie urządzonego wnętrza, o ile dobrze przemyślimy wystrój.

Lampy wiszące do sypialni – jakie światło powinny dawać?

Warto zdawać sobie sprawę z podstawowych właściwości światła, przede wszystkim jego oddziaływania na użytkowników pomieszczenia. W pokojach służących do relaksu i wypoczynku powinniśmy zadbać o ciepłe, żółtawe światło – działa ono wyciszająco i uspokajająco. Można nawet spotkać się z zaleceniem, by przez dwie godziny przed snem unikać niebieskiego światła, rzucanego nie tylko przez lampy, ale także przez ekrany telewizorów, komputerów czy smartfonów. Pozwala to odpowiednio wyciszyć się i przygotować do dobrego snu.

Wybierając lampy wiszące do sypialni warto wziąć pod uwagę funkcję, jaką mają pełnić – czy wyłącznie nastrojowego światła, czy także powinny mieć możliwość włączenia mocniejszego światła, ułatwiającego przebranie się czy wykonywanie innych czynności. Szczególnie istotne jest to w sypialni w niewielkim mieszkaniu, która pełni przy okazji inne funkcje – na przykład w ciągu dnia jest pokojem do pracy przy biurku. W takich sytuacjach warto pomyśleć o lampie z możliwością regulacji mocy świecenia.

Jakie lampy wiszące do sypialni sprawdzą się najlepiej?

Jak widać, dobierając lampy wiszące do sypialni trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto wspomnieć o jeszcze jednym: czy lampa wisząca ma być jedynym źródłem światła, czy oprócz tego przewidziane jest oświetlenie uzupełniające? Jeżeli decydujemy się na lampę wiszącą do sypialni jako wyłączne oświetlenie, to warto pamiętać, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w małym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku problem mogą stanowić niedoświetlone kąty. Alternatywnym rozwiązaniem są lampy o szerokim kącie świecenia lub z kilkoma żarówkami, które można w miarę dowolnie ustawiać. W malutkich, przytulnych sypialniach dobrym rozwiązaniem są niewielkie, ozdobne lampy, nadające wnętrzu ciepłego i intymnego charakteru.

Gdzie najlepiej kupić lampy do sypialni?

W większości marketów budowlanych można natrafić na działy z oświetleniem, lepiej jednak poszukać w specjalistycznych sklepach, także online – np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/28-lampy-wiszace-do-sypialni. W razie wątpliwości można spytać konsultanta, a jeżeli mamy taką możliwość – można poprosić o poradę architekta wnętrz. Warto pamiętać, że jeżeli bardzo podoba nam się jakaś lampa, to można zmodyfikować rzucane przez nią światło. Pomoże w tym odpowiedni dobór żarówek – można modyfikować zarówno barwę światła, jak i jego moc i twardość. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie niemal każdej lampy według własnych potrzeb.