Żadna inna herbata, nie jest tak bardzo ceniona na całym świecie jak zielona, podkreślając jej zdrowotne działanie, a także wyjątkowy smak. To, co sprawia jednak, że jest ona tak popularna, to jej odchudzające właściwości oraz wsparcie procesu oczyszczania organizmu z toksyn. Regularne spożywanie zielonej herbaty, niesie za sobą wiele korzyści, a warunkuje to jej bardzo bogaty skład. Warto poznać jej tajemnice, właściwości oraz najlepszy sposób parzenia.

Nie wydaje się, aby kogokolwiek trzeba było przekonywać do tego, że napój z zielonej herbaty to doskonałe rozwiązanie na wiele dolegliwości oraz dla zachowania codziennego dobrego samopoczucia. Istnieje niezliczona ilość odmian zielonej herbaty, a smak, zapach, wyglądać liści oraz zawartość kofeiny, pozwalają odróżnić od siebie konkretne jej gatunki. Co więcej, najzdrowsza zielona herbata, zbierana jest bardzo wcześnie rano, jeszcze gdy rosa znajduje się na jej liściach. Duży wpływ mają też sposoby zawijania liści, a także to, skąd dokładnie dana herbata pochodzi. Wydaje się jednak, że najwięcej zalet ma japońska herbata o niezbyt skomplikowanej nazwie – Gyokuro.

Skąd w zielonej herbacie tyle zdrowotnych właściwości?

Sama produkcja zielonej herbaty, musi odbywać się wedle ścisłych zasad. Chociażby istotne będzie to, aby nie dłużej niż po godzinie od jej zerwania, liście były już przerobione. Chodzi tutaj bowiem o to, aby nie pozwolić by doszło do procesu jej fermentacji. Nie dopuszczając do tego by zaszła fermentacja, właściwości zielonej herbaty oraz jej wszystkie inne zalety, mogą zostać zachowane – a jest tego naprawdę sporo.

W kwestii jej właściwości zdrowotnych, nie sposób pominąć jej najważniejszych składników, którymi są m.in.: katechiny, polifenole czy też antyoksydanty. Picie zielonej herbaty, pozwala dostarczyć do naszego organizmu chociażby teiny, lipidy, aminokwasy, garbiki, mikroelementy oraz wiele witamin. Nie bez przyczyny zatem, zielona uznawana jest, jako najzdrowsza herbata.

Napój z zielonej herbaty – zdrowie, smak i wyjątkowe właściwości

Zdrowa herbata, wspomagająca proces odchudzania

Nie da się ukryć, że zielona odmiana, to najlepsza herbata na odchudzanie. Kiedy zależy nam na wykorzystaniu tej właściwości, najlepiej jest wypić ją przed snem. Co więcej, powinna być to herbata z drugiego parzenia, ponieważ jej działanie jest relaksujące oraz uspokajające, a nie jak w wypadku tej z parzenia pierwszego – pobudzające i orzeźwiające.

W odchudzaniu najlepiej pomagają katechiny, a szczególnie jedna substancja - galusan epigallokatechiny. Dzięki swym właściwościom, wspiera redukcję tkanki tłuszczowej, przy czym hamuje także wchłanianie się tłuszczy i wspomaga procesy trawienne. Pijąc zieloną herbatę regularnie, wspomagamy też nasze enzymy trawienne, wzmagamy termogenezę, metabolizm wątroby, a także usprawniamy utlenianie tłuszczy. Te działanie, potwierdzone jest wieloma naukowymi badaniami i eksperymentami.

W jaki sposób, powinno się parzyć zieloną herbatę – kilka wskazówek

Parzenie zielonej herbaty, wygląda nieco inaczej, niż w wypadku innych odmian suszu herbacianego. Przede wszystkim, powinniśmy używać tylko miękkiej wody, która nie zawiera chloru i wapnia. Łatwo się więc domyślić, że ta obecna w naszych kranach może być nieodpowiednia. Przefiltrujmy ją, albo skorzystajmy z mineralnej wody niegazowanej.

Jedną łyżeczkę suszu, zalewamy szklanką gorącej wody, która ostygnie do 80 stopni Celsjusza. Nie może być to wrzątek, aczkolwiek zawsze powinna być świeża. Samo parzenie, nie może trwać dłużej niż 3-4 minuty. Kiedy jednak potrwa to nieco dłużej – nic straconego. Silny napar, można jeszcze delikatnie rozcieńczyć. Pamiętajmy, że Japończycy i Chińczycy, którzy znają się na tym najlepiej, wylewają pierwszy zaparzony napar, a kolejno wykorzystują go jeszcze dwu lub trzykrotnie.