Rozbudowa floty pojazdów w firmie jest niekiedy niezbędna, w związku z czym przedsiębiorcy poszukują najlepszych metod pozyskania pojazdu. Jeżeli w grę nie wchodzi zakup auta, do dyspozycji właścicieli firm są dwie opcje – wynajem albo leasing samochodów. Abyś mógł osiągnąć najwięcej korzyści, powinieneś zapoznać się z zaletami i wadami obu rozwiązań – wtedy zyskasz pewność, że wybierzesz rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia finansowego i użytkowego.

Co to jest leasing samochodów?

Leasing samochodów jest popularną formą zaopatrywania przedsiębiorstw w pojazdy i wzmacniania firmowej floty pojazdów – bez konieczności zakupu nowych aut. W praktyce oznacza on możliwość odpłatnego korzystania z pojazdu przez określony w umowie czas – leasingobiorca, a więc najczęściej przedsiębiorca chcący wzmocnić swoją firmową flotę, może wybrać zarówno leasing samochodu osobowego, ja i dostawczego. Atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że samochód wzięty w leasing, można przypisać do majątku przedsiębiorstwa co oznacza, że zarówno odpisy amortyzacyjne, jak również odsetki od rat, przedsiębiorca może dopisać do kosztów uzyskania przychodów.

Leasing na samochód to jednak nie tylko zalety, ale również kilka istotnych wad, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim – leasingodawca bardzo często oczekuje od przedsiębiorcy wpłaty wstępnej, która może sięgać nawet 20% wartości samochodu, co jest bardzo dużym wydatkiem, często uniemożliwiającym skorzystanie z tego rozwiązania. Co więcej – zwykle rata leasingowa jest wyższa, niż w przypadku wynajmu auta, ponieważ doliczana jest do niej marża finansującego. No i na sam koniec – zwykle niezbędne jest wykupienie samochodu na koniec umowy, co często jest niekorzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców.

Na czym polega długoterminowy wynajem samochodu?

Auto leasing jest bardzo popularny wśród właścicieli firm, jednak wielu z nich coraz częściej zauważa, że długoterminowy wynajem samochodu w takich firmach jak Arval, może być dla nich o wiele bardziej korzystny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wynajmując samochód, nie ma konieczności uiszczania opłaty wstępnej, a raty opłacane za wynajem pojazdu są zwykle niższe, niż raty leasingu. Co więcej – przedsiębiorca nie wykupuje samochodu po zakończeniu umowy. Pojazd wraca do leasingodawcy, a firma może wynająć kolejny, nowszy model. Bardzo istotną zaletą takiego rozwiązania jest również pełna obsługa techniczna pojazdu, możliwość skorzystania z auta zastępczego i to, że rata w całości wlicza się do kosztu uzyskania przychodu.

Nie masz więc konieczność wykupu samochodu po zakończeniu umowy i płacisz mniej, co jest rozwiązaniem niezwykle kuszącym dla wielu przedsiębiorców.

Leasing samochodów

Wynajem samochodów

Konieczność wykupu auta po zakończeniu umowy

Samochód po zakończeniu umowy wraca do leasingodawcy, a firma może wynająć nowy model

Wyższe raty za korzystanie z pojazdu

Niższe raty za korzystanie z pojazdu

Brak obsługi technicznej i serwisowej

Pełen serwis i samochód zastępczy

Konieczność uiszczenia opłaty wstępnej

Brak opłat wstępnych

Korzyści podatkowe

Korzyści podatkowe

Leasing samochodu czy wynajem długoterminowy?

Jak więc widać, obie usługi różnią się od siebie, choć wiele osób uważa je za identyczne. Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest trudna – jeżeli nie zależy Ci na tym, by pod koniec umowy wykupić samochód na własność, chcesz płacić niższe raty i jednocześnie wolisz uniknąć wszelkiego rodzaju opłat wstępnych – postaw na wynajem samochodu długoterminowy. Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, by po zakończeniu umowy pozyskać pojazd na własność, postaw na leasing auta. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj o znalezieniu odpowiedniej firmy, która zapewni Ci wysoką jakość świadczonych usług – w tym pełne doradztwo, błyskawiczną obsługę czy dostęp do aplikacji wspierającej (np. zarządzanie flotą pojazdów).