Lampy znajdziemy w dosłownie każdym wnętrzu. Bez oświetlenia nie żyje w dzisiejszych czasach praktycznie nikt. Jednak dobór odpowiednich lamp do naszego wystroju wnętrza może okazać się problematyczny. Jeśli chcemy być wierni swoim wcześniejszym wyborom, warto przemyśleć zakup pod względem ogólnego stylu, w jakim utrzymane jest nasze wnętrze.

 

Nowoczesne wnętrza

Nowoczesne wnętrza potrafią bardzo różnić się między sobą. Jednak najbardziej charakterystyczne wyznaczniki nowoczesnego wnętrza to minimalizm, czyli ogólna prostota. Przestrzeń jest jak najbardziej przejrzysta i otwarta, a kolorystyka głównie utrzymana w czerniach i bielach. Bez zbędnych ornamentów, pozwalająca umysłowi odpocząć od codziennego natłoku informacji, którymi jesteśmy bombardowani. Powierzchnie są gładkie, rezygnuje się nawet z uchwytów na meblach. Wybór lampy powinien być więc w tej sytuacji prosty, ale nie musi on też być nudny. Jeśli całe wnętrze utrzymane jest w spokojnych barwach, kilka elementów może się przecież odznaczać na ich tle. Popularne są teraz na przykład lampy z motywem różowego flaminga. Są to stworzenia urocze i smukłe. Pomysłowe lampy mogą więc pomóc trochę ocieplić nowoczesne wnętrze, jeśli czujemy taką potrzebę.

 

Lampy do wystroju glamour

Wystrój w stylu glamour polega na wszechogarniającej wytworności. To jeden z popularnych, nowoczesnych stylów aranżacji wnętrz, inny jednak od opisanego wcześniej. Najczęściej kolorystykę utrzymuje się w czerniach i bielach, ale dobrze sprawdzają się tutaj także pastelowe róże. Eklektyzm stylu glamour może przypominać barokowy przepych. Trudno więc go jednoznacznie opisać. Jeśli jednak chodzi o lampy, są one bardzo ważnym elementem takiego wystroju. W stylu glamour bardzo duży nacisk kładzie się na blask – oświetlenie więc jest bardzo ważne. Same lampy często ozdobione są biżuteryjnymi, błyszczącymi elementami albo przezroczystymi koralikami przypominającymi oszlifowane kryształy. W tym stylu lampa nie jest tylko lampą, jest dekoracją wnętrza. Pełni swoją ważną funkcję, ale nie można odmówić jej wytworności.

 

Lampy do wystroju industrialnego

Innym ciekawym popularnym obecnie podejściem do wystroju wnętrza jest industrializm. Styl ten nie jest zupełnie nowym trendem, ale bez dwóch zdań widzi się go teraz dużo. Charakterystyczne cechy takiego podejścia do aranżacji wnętrza to surowość, którą można określić jako minimalizm, ale szczególnego rodzaju. Nie chodzi tutaj wyłącznie o stonowane kolory i oszczędność dekoracji, ale o odkryte kable czy niepomalowaną ceglaną ścianę. Lampy w takim wystroju z reguły nie mają abażurów, oświetlenie ogranicza się do żarówki wiszącej na kablu. Jednak nie zawsze. Abstrakcyjne podejście do abażurów w stylu industrialnym polega na tym, aby były, ale jednocześnie ich nie było. Stąd powstały „szkielety” abażurów w postaci drucianych koszy, przez które bez problemu widać żarówkę. Nie jest to jednak konieczne, nawet w takim wnętrzu może znaleźć się abażur, aby stonować intensywność światła. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby był jak najbardziej minimalistyczny, o surowym charakterze.