Z cerą trądzikową wiąże się także wiele innych problemów poza samym trądzikiem. Bywa, że taki typ skóry przetłuszcza się lub wręcz przeciwnie – skóra jest przesuszona, a nawet się łuszczy.

Jedno i drugie może być powodem powstawania trądziku, a takie stany skóry jak przetłuszczanie i przesuszanie często są skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, w jaki sposób powinno wyglądać oczyszczanie cery trądzikowej.

 

Skóra przetłuszczająca się

Przetłuszczanie się skóry świadczy o rozregulowanej pracy gruczołów łojowych. Pojawia się wtedy łojotok, czyli nadmierne wydzielanie sebum, co prowadzi do zatkania ujść gruczołów. W ten sposób skóra przetłuszczająca się w szybki sposób staje się cerą trądzikową.

Skóra taką reakcją informuje nas o tym, że czuje się zagrożona lub brakuje jej nawilżenia. Błędem jest więc w takiej sytuacji nadmierne złuszczanie jej lub agresywne oczyszczanie w jakikolwiek inny sposób. Wręcz przeciwnie – powinno się dać jej odpocząć od takich zabiegów i nawilżać. Choć może wydawać się to absurdalne, w większości przypadków takie podejście do sprawy bardzo pomaga. Oczywiście nie od razu. Potrzeba czasu, aby gruczoły łojowe rozkręcone na maksimum swojej mocy się wyciszyły. Zazwyczaj proces ten trwa od tygodnia do dwóch, ale może też dłużej. Wszystko zależy od tego, jak agresywna była nasza pielęgnacja i jak długo ją stosowano. Na rynku jest wiele produktów przygotowanych pod kątem oczyszczania cery trądzikowej.

 

Skóra przesuszająca się

Suche skórki świadczą oczywiście o tym, że skórze brak jest nawilżenia. Może być to spowodowane faktem, że nasza bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, a gruczoły nie pracują właściwie. Najczęściej łojotok pojawia się wtedy w tak zwanej sferze T, ale nie tylko. Połączenie trądziku z suchą, podrażnioną skórą jest dosyć bolesne, dlatego trzeba jak najszybciej zacząć działać. Możemy podjąć niewłaściwą decyzję i niedostatecznie nawilżać naszą skórę, bojąc się powstawania kolejnych wyprysków. To jednak błędny krąg. Raczej warto zainwestować w bogatszy krem, ale taki z właściwym składem.

 

Substancje, których należy unikać

W ten sposób przechodzimy do bardzo ważnej sprawy, jaką jest unikanie substancji aknogennych i komedogennych w kosmetykach. Substancje komedogenne to te, które zatykają ujścia gruczołów. Należą do nich między innymi silikony, parafina i wazelina. Natomiast substancje aknogenne wywołują wysuszenie skóry i sprzyjają powstawaniu wyprysków. Zaliczają się do nich na przykład izopropanol, etanol oraz SLS. Jeśli wyeliminujemy te substancje z naszej pielęgnacji, nasza skóra w szybkim czasie powinna wrócić do normy.

Pamiętajmy jednak, że trądzik może też być objawem różnych chorób i nigdy nie należy go lekceważyć. Jeśli używamy dobrych, sprawdzonych kosmetyków i prowadzimy zdrowy tryb życia, a pomimo tego na naszej skórze pojawiają się zmiany – powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Często świadczy to o rozregulowanej gospodarce hormonalnej, co jest bardzo poważną kwestią zdrowotną. Być może trądzik spowodowany jest alergią, o której nie wiemy? Nie bójmy się badań i zadbajmy o swoje zdrowie jak najszybciej.