Konkurs w galerii utknął – dyrektorka nie dostała większości głosów

FOT. UM Częstochowa
W Miejskiej Galerii Sztuki decyzja zapadła, choć bez rozstrzygnięcia. Jedyna kandydatka do objęcia funkcji dyrektora, obecna szefowa instytucji, nie zebrała wymaganej większości w konkursie. W tle widać jednak coś więcej niż sam wynik głosowania – napięcie, które od dłuższego czasu dzieliło galerię od środka. Teraz przed Częstochową stoi pytanie, kto poprowadzi ją dalej do czasu kolejnego konkursu.
- Głosowanie zakończyło się wynikiem, który niczego nie domknął
- Za dobrą oceną dorobku poszedł spór o sposób zarządzania
- Do końca maja pozostanie dotychczasowa dyrektorka
Głosowanie zakończyło się wynikiem, który niczego nie domknął
W drugim etapie konkursu wystartowała tylko jedna osoba – Anna Paleczek-Szumlas, obecna dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Nie uzyskała jednak wymaganej większości. Jej kandydaturę poparło 3 z 9 członków komisji, a to oznacza, że postępowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia.
W komisji zasiedli przedstawiciele Miasta, środowisk twórczych, związków zawodowych działających w galerii oraz osoby wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taki skład pokazuje, że stawka była większa niż samo nazwisko na stanowisku. Chodziło o ocenę kierunku, w jakim ma iść jedna z ważniejszych instytucji kultury w mieście.
Za dobrą oceną dorobku poszedł spór o sposób zarządzania
Działalność Anny Paleczek-Szumlas jako menedżerki kultury oraz poziom wystaw i wydarzeń w galerii są oceniane wysoko przez środowisko twórcze, publiczność i Miasto. Z drugiej strony od dłuższego czasu narastał konflikt wewnętrzny związany z modelem zarządzania instytucją i relacjami między dyrekcją a pracownikami.
To właśnie ten spór miał duże znaczenie w konkursie. Część zespołu galerii nie akceptuje obecnego sposobu kierowania placówką, co znalazło odbicie w licznych skargach kierowanych do władz samorządowych. Przeciw kandydaturze obecnej dyrektorki opowiedziały się także przedstawicielki obu związków zawodowych działających w instytucji. Brak poparcia pojawił się również po stronie reprezentantów Miasta, a jedna z osób delegowanych przez resort kultury również nie wskazała na tę kandydaturę.
Poparcia udzieliły natomiast reprezentantki związków twórczych oraz druga osoba z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wynik głosowania odsłonił więc wyraźny podział, który od miesięcy ciążył nad galerią.
Do końca maja pozostanie dotychczasowa dyrektorka
Anna Paleczek-Szumlas ma kierować galerią do 28 maja. Potem Miasto powoła osobę pełniącą obowiązki dyrektora, która przejmie stery do czasu rozstrzygnięcia następnego konkursu.
Dla samej instytucji oznacza to okres przejściowy, w którym trzeba będzie utrzymać ciągłość pracy, wystaw i wydarzeń, a jednocześnie przygotować grunt pod nowe postępowanie. W przypadku Miejskiej Galerii Sztuki nie chodzi już tylko o nazwisko na drzwiach gabinetu. Ważne staje się także to, czy uda się uspokoić sytuację wewnętrzną i wyznaczyć kierunek, który zaakceptuje szersze grono osób związanych z galerią.
na podstawie: Urząd Miasta Częstochowa.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Częstochowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych. W Częstochowie jest 3470 miejsc

Konkurs w galerii utknął – dyrektorka nie dostała większości głosów

Jedno kliknięcie może kosztować wszystko - Częstochowa ostrzega przed oszustami

Nowe Ducato w gminie Olsztyn ma wozić ludzi, sprzęt i wydarzenia

Turniej, który łączy sport i pamięć o Agnieszce Pilawskiej-Błaut

Biskupicka grupa „BIS” z wyróżnieniem na turnieju tańca w Częstochowie

Urodziny u Haśki w Częstochowie - rodzinne oprowadzanie za 1 zł

Park pod zamkiem w Olsztynie przeszedł dużą metamorfozę. Są nowe ścieżki i edukacja

W Bogumiłku rusza cyfrowa modernizacja szkoły. LAN przejdzie audyt

Cięcia i koszenie na wielu ulicach Częstochowy. Znamy plan prac

Wrzosowa oddała hołd Konstytucji 3 Maja. Uroczystości miały podniosły ton

Maj pełen rodzinnych zajęć. Od fitnessu po rajd w Złotym Potoku

Lodołamacz wraca na Śląsku i szuka pracodawców bez barier

Majowe święto i historia Andersa spotkały się w szkolnej sali w Janowie
Przydatne dane teleadresowe
- Sąd Okręgowy w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Hala Sportowa Częstochowa - kontakt, godziny, informacje
- Urząd Statystyczny w Katowicach - Oddział w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Komisariat Policji II w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego Filia nr 21 w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
