Sędziowie z Częstochowy szkolą policjantów jak skutecznie prowadzić sprawy o wykroczenia

W auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie sędziowie przeprowadzili pierwszą w tym roku edycję szkolenia dla mundurowych pełniących funkcję oskarżyciela publicznego — praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomogły uporządkować procedury w sprawach o wykroczenia.
- W Częstochowie policjanci doskonalą umiejętności procesowe
- Szlifuj praktykę od gromadzenia dowodów po środki zaskarżenia
W Częstochowie policjanci doskonalą umiejętności procesowe
W piątek w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbyło się spotkanie skierowane do funkcjonariuszy z garnizonu częstochowskiego, którzy prowadzą czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia oraz występują jako oskarżyciele publiczni. Szkolenie poprowadzili sędziowie Sądu Rejonowego w Częstochowie Katarzyna Gulbinowicz i Mateusz Przesłański. Zajęcia otworzył i powitał prelegentów Komendant Miejski Policji w Częstochowie insp. Dariusz Kiedrzyn.
W trakcie spotkania omówiono elementy niezbędne do rzetelnej oceny materiałów zebranych podczas czynności wyjaśniających oraz zasady pełnienia funkcji oskarżyciela przed sądem. Uczestnicy mogli skonfrontować swoje procedury z praktyką sądową i dowiedzieć się, na co zwracają uwagę sędziowie przy ocenie dowodów i wniosków.
Szlifuj praktykę od gromadzenia dowodów po środki zaskarżenia
Program szkolenia obejmował szerokie spektrum zagadnień: prawo materialne wykroczeń, prowadzenie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, a także formułowanie i popieranie wniosków o ukaranie przed sądem. Omówiono także stosowanie zwyczajnych i nadzwyczajnych środków zaskarżenia w procedurze wykroczeniowej oraz zasady sporządzania środków zaskarżania.
Dla policjantów była to nie tylko porcja wiedzy teoretycznej, lecz także okazja do ćwiczeń i wymiany doświadczeń z przedstawicielami Sądu Rejonowego w Częstochowie. Organizatorzy podkreślali, że takie spotkania sprzyjają usprawnieniu współpracy między Policją a sądem i przyczyniają się do sprawniejszego prowadzenia postępowań w mieście.
na podstawie: Policja w Częstochowie.
Autor: krystian