UM Częstochowa upamiętnia 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
W dniu 1 września 2024 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy miasta zebrali się, aby oddać hołd pamięci poległych oraz przypomnieć sobie dramatyczne wydarzenia z przeszłości, które na zawsze zmieniły oblicze świata.

Uroczystości na Placu Pamięci Narodowej

Obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Kule, gdzie zapalono znicze na grobach żołnierzy 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Następnie, o godzinie 10.00, na Placu Pamięci Narodowej miały miejsce główne uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, radni oraz organizacje pozarządowe. Wśród obecnych znaleźli się także kombatanci, członkowie Związku Piłsudczyków oraz młodzież z klas mundurowych, co podkreślało znaczenie pamięci o historii dla kolejnych pokoleń.

Modlitwa i Apel Pamięci

Podczas uroczystości, po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał zastępca prezydenta miasta, Ryszard Stefaniak. Ekumeniczną modlitwę w intencji poległych poprowadził Kapelan Środowisk Kombatanckich, ks. Stanisław Rospondek. W trakcie ceremonii odczytano apel pamięci, w którym zawarte były słowa: „Rodacy i żołnierze polscy, którzy w 1939 roku stanęliście do walki w obronie Rzeczypospolitej! Marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my – Wasi dumni spadkobiercy.” Po ceremonii złożono wieńce i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny, co było symbolicznym aktem oddania hołdu tym, którzy walczyli za wolność.

Historia w Przekazie Medialnym

Dramatyka pierwszych dni II wojny światowej była relacjonowana przez media tamtego okresu. W Częstochowie, pierwsze informacje o niemieckiej agresji dotarły do mieszkańców za pośrednictwem Polskiego Radia, gdzie aktor Józef Małgorzewski 1 września 1939 roku wypowiedział słynne słowa: „A więc wojna!” Komunikat ten był wcześniej nagrany na wypadek ataku i odzwierciedlał atmosferę strachu i niepewności, która panowała w kraju. Już od ósmej godziny porannej, w okolicach Częstochowy, Wojsko Polskie stawiało opór niemieckiemu natarciu, a walki toczyły się w rejonie Mokrzej, Opatowa oraz Krzepic.

Warto pamiętać, że II wojna światowa nie tylko zaważyła na losach Polski, ale miała wpływ na cały świat, obejmując swoim zasięgiem Europę, Azję oraz Afrykę. Obchody rocznicowe nie tylko przypominają o tragicznych wydarzeniach, ale również o wartości pokoju i jedności, które powinny być dla nas priorytetem w codziennym życiu.


Opierając się na: UM Częstochowa