Nowa nawierzchnia na drodze powiatowej w Kościelcu
Droga powiatowa w Kościelcu, w gminie Rędziny, zyskała nową nawierzchnię. 7 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku tego odcinka, co przyniosło wiele korzyści lokalnej społeczności.
  1. Nowa nawierzchnia bitumiczna na długości blisko 1 km.
  2. Regulacja włazów ściekowych i studni.
  3. Utwardzone pobocze i renowacja rowu.
  4. Odtworzenie poziomej organizacji ruchu.

Wicestarosta Jan Miarzyński podkreślił, że obietnice złożone radnym poprzedniej kadencji zostały zrealizowane. "Radnym w poprzedniej kadencji obiecaliśmy, że jak będziemy mieć środki, to wprowadzimy zadanie i je zrobimy. Słowa dotrzymaliśmy" – zaznaczył Miarzyński.

W trakcie uroczystości obecni byli członkowie zarządu powiatu, w tym Krzysztof Smela, Jan Miarzyński oraz Adam Morzyk, a także przedstawiciele PZD w Częstochowie, Przewodniczący Rady Gminy Rędziny Mateusz Dzwonnik, radna powiatowa Grażyna Knapik i mieszkańcy.

„Cieszę się, że wykonaliśmy to zadanie. Powiat częstochowski ma ponad 570 km dróg i potrzeba potężnych środków na utrzymanie i remonty. Jest to coraz większe wyzwanie, gdyż nie wiemy, co będzie z programami rządowymi, a po drugie ceny w ostatnim czasie drastycznie wzrosły. Przykładowo kilometr przebudowy, takiej jak tutaj w Kościelcu, kosztuje 1,5 mln zł, a remont drogi to już wydatek ok. 4 mln zł za kilometr" – wyjaśniał Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski.

W ramach zadania wyremontowano najbardziej zniszczone odcinki nawierzchni ulicy Stalowej i Wojska Polskiego w Rudnikach. Dzięki temu mieszkańcy mogą teraz korzystać z nowej nawierzchni bitumicznej, która poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy.

„Ta droga była gruntownie przebudowana w roku 2011. Było to zrobione bardzo solidnie i konstrukcja jest dobra. Warstwa ścieralna była już zniszczona, po pierwsze jest tutaj duży ruch, a po drugie liczne przyłącza mieszkańców naruszały jej warstwy. Co więcej, ta droga ze względu na swoją usytuowanie i połączenie węzła autostradowego z drogą krajową 91 powinna być co najmniej drogą z kategorią wojewódzką i do tego powinniśmy dążyć" – dodał wicestarosta.

Wykonawcą prac była firma BITUM z Lublinca, a całkowity koszt zadania wyniósł ponad 1 mln zł. Dla mieszkańców gminy Rędziny jest to istotna inwestycja, która przyczyni się do poprawy infrastruktury drogowej w regionie.


Na podst. Powiat Częstochowa