Jak bezpiecznie spędzić Święta Wielkanocne? Porady śląskich policjantów
W okresie świątecznym nasze domy rozbrzmiewają radością i ciepłem rodzinnych spotkań. Warto jednak pamiętać, że to także czas, kiedy nasza czujność może zostać nieco osłabiona przez świąteczne przygotowania i celebrowanie. Śląska policja przypomina o kilku kluczowych zasadach, które pomogą zachować bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych 2024.
  1. Ostrożność podczas zakupów i podróży jest kluczowa.
  2. Zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem to podstawa.
  3. Podróżując, dbajmy o bezpieczeństwo na drodze i pilnujmy swoich wartości.
  4. Szanujmy innych i unikajmy niebezpiecznych zachowań podczas świątecznych zabaw.

Okres przedświąteczny to gorący czas zakupów i przygotowań. Warto pamiętać, aby w tym zgiełku nie stracić czujności. Policja apeluje, by podczas wizyt w centrach handlowych, na bazarach czy w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność. Kradzieże w tłumie to niestety częsta praktyka, a zabezpieczenie swoich dokumentów i pieniędzy może uchronić nas przed nieprzyjemnościami.

Wielkanoc to także czas, kiedy wiele rodzin wyjeżdża, by spędzić święta poza domem. Zanim zamkniemy drzwi, upewnijmy się, że nasze mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone. Zamknięte drzwi i okna, włączony system alarmowy oraz prośba do sąsiadów o okazjonalne pilnowanie domu to działania, które mogą uchronić nasze mienie. Dodatkowo, warto unikać pozostawiania śladów naszej nieobecności, takich jak nieodebrana korespondencja czy zasłonięte okna.

Podróżując środkami komunikacji publicznej albo własnym samochodem, nie zapominajmy o zasadach bezpiecznego podróżowania. Pilnowanie bagaży i wartościowych przedmiotów, sprawność pojazdu, zapięte pasy bezpieczeństwa oraz przestrzeganie przepisów drogowych to podstawy, które zapewnią nam bezpieczny dojazd do celu.

Święta są również czasem zabaw. Pamiętajmy jednak, by nasze zachowanie nie zagrażało bezpieczeństwu innych, szczególnie podczas tradycyjnego "Śmigusa-dyngusa". W razie jakiegokolwiek zagrożenia czy podejrzenia kradzieży, nie wahajmy się korzystać z numerów alarmowych 112 i 997. Policja przypomina, że jest do naszej dyspozycji i w razie potrzeby gotowa interweniować. Bezpieczeństwo podczas Świąt Wielkanocnych jest priorytetem, o którym warto pamiętać każdego dnia.


Opierając się na: KMP Częstochowa