W sercu Rzerzęczyc bije niezłomny duch patriotyzmu – uczciliśmy 161. rocznicę Powstania Styczniowego w wyjątkowej uroczystości. Przeżyjmy to jeszcze raz, wspominając chwile pełne zadumy i podniosłego nastroju.
- Huczne obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego w Rzerzęczycach.
- Przedstawiciele władz lokalnych uczcili pamięć bohaterów narodowych.
- Uroczysta Msza św. i chrzest jako symbol przekazywania tradycji.
- Zaangażowanie społeczności szkolnej w kultywowanie pamięci historycznej.
Rzerzęczyce, niewielka miejscowość w sercu Powiatu Częstochowskiego, stała się sceną dla uroczystości oddających hołd bohaterom Powstania Styczniowego. 21 stycznia 2024 roku, lokalna społeczność, wraz z przedstawicielami władz, nauczycielami oraz młodzieżą, zebrała się, aby wyrazić swoje przywiązanie do wartości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.
W tym roku wydarzenie przebiegało pod znakiem kontynuacji cyklu działań pod hasłem "W hołdzie Niepodległej". Akcent na duchowej płaszczyźnie wydarzenia położyła Msza święta, w której uczestniczyły licznie zgromadzone rodziny, harcerze oraz goście honorowi, takie jak Jan Miarzyński, Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego i Piotr Juszczyk, Wójt Gminy Kłomnice, obecni również byli Bożena Lara, Sekretarz Gminy oraz Bartłomiej Żurek, Przewodniczący Rady Gminy. Wszystkich zebrał wspólny cel - upamiętnienie mężnych serc walczących za wolność Polski.
Szczególne emocje wzbudził moment chrztu małej Poli, nowonarodzonej mieszkanki Rzerzęczyc, co nadało spotkaniu symboliczny wymiar przekazu wartości pokoleniowych. Rytuał ten stał się znakiem nadziei i przyszłości, jaką młode pokolenie wnosi w życie narodu. Podczas celebracji nie zabrakło również patriotycznych pieśni i wierszy, wykonanych z namaszczeniem przez dzieci i młodzież, które w sercach zgromadzonych wzbudziły ducha miłości do Ojczyzny.
Wiedzą o lokalnych działaniach powstańczych podzielił się z zebranymi Krzysztof Wójcik, który jest uznany w społeczności za pasjonata historii lokalnej. Jego słowa przypomniały, że to właśnie pamięć o przeszłości i dążenie do wolności kształtuje naszą narodową tożsamość. Emerytowany Ksiądz Generał Stanisław Rospondek, przewodniczący Eucharystii, ze wzruszeniem zaznaczył: "pamięć o Ojczyźnie i służba dla niej powinna być dla każdego Polaka zaszczytnym obowiązkiem".
Czas wspólnego świętowania minął pod krzyżem, który jest nie tylko symbolem wiary, ale i przypomnieniem, że "Tylko pod krzyżem, tylko po tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem". Takie chwile jak te przechodzą w annały lokalnej historii, jednocząc mieszkańców w duchu patriotyzmu, który nie blaknie z biegiem lat.
Według informacji z: Powiat Częstochowski