Dlaczego Papszun mógł zdecydować się na odejście?

Informacja o tym, że po sezonie Marek Papszun zdecyduje się zakończyć pracę w Rakowie Częstochowa spadła na polską ligę jak grom z jasnego nieba. Wydawać by się mogło, że pewnie zmierzający po mistrzostwo Raków nie będzie decydował się na żadne znaczące kroki w swojej polityce u progu walki o Ligę Mistrzów. Okazało się zupełnie inaczej, dlatego nie powinno być zaskoczenia, że zaczęły się mnożyć domysły o tym, co mogło spowodować taką a nie inną decyzję Papszuna. Mimo, że minął już od niej ponad tydzień to nadal jednak pojawia się wiele znaków zapytania i więcej mamy domysłów niż faktów, choć także coraz więcej jest czynników, które mogą sugerować nam przyczynę odejścia.

Sprawy rodzinne – czy Papszun odszedł ze względu na rodzinę?

Pierwsze potencjalne przyczyny odejścia Papszuna upatrywane były w sprawach rodzinnych trenera. Faktycznie można było w tym kierunku skierować swoje tropy, ponieważ trener wielokrotnie podkreślał jak dużo czasu poświęca na pracę oraz fakt, że to ogranicza możliwość prowadzenia przez niego życia rodzinnego w normalny sposób. Za tym szły również deklaracje o tym, że z żoną ustalił, że jego kariera trenerska nie będzie trwała zbyt długo. Sukcesy w Rakowie były więc dla niego istotne, ale po rezygnacji zaczęły się pojawiać sugestie, jakoby jednak zdecydował się przystopowanie i rozpoczęcie życia rodzinnego.

Inne propozycje – praca za granicą?

W trakcie konferencji Papszun zapewniał, że za jego odejściem nie stoi żadna inna praca, jednak kilka dni po konferencji pojawiły się informację łączące trenera z pracą w Izraelu z tamtejszym mistrzem. Informacje takie podawane były zarówno przez nasze krajowe media, jak i media w Izraelu. Do tej pory jednak sytuacja nie została potwierdzona przez żadną ze stron, dlatego nie można wprost stwierdzić, że właśnie znalezienie innej pracy to powód odejścia Papszuna z Rakowa.

Polecamy również artykuł: https://wrc.net.pl/podsumowanie-rajdu-szwecji-wrc.

Finansowanie klubu i ograniczenia w wydatkach

Nowe światło na odejście Papszuna rzuca ostatni wywiad jaki udzielony został przez właściciela klubu po ogłoszeniu nowego trenera. Z niego dowiadujemy się, że klub w kolejnym sezonie planuje podejść do wydatków w odmienny sposób niż do tej pory dążąc do ich znaczącego ograniczenia. Mimo mistrzostwa i ewentualnej walki o ligę mistrzów nie będzie żadnych poważnych transferów, a klub chce szukać okazji na rynku i wolnych agentów. Czy zmiana w podejściu do zarządzania klubem, mniejsze wydatki na transfery mogła stać się przyczyną odejścia Papszuna? Wydaje się, że to właśnie ten najbardziej prawdopodobny powód odejścia. Trener po tym jak poznał plany właściciela zdecydował się na odejście, ponieważ ograniczenie wydatków nie pozwala na tyle wzmocnić klubu, by skutecznie walczyć w europejskich pucharach. Możliwe więc, że trener Papszun uznał, że klub osiągnął swój szczyt i nie będzie mógł się dalej rozwijać, dlatego zdecydował się na odejście.

Możliwości są więc różne, jednak oficjalnie przyczyna odejścia nie została przedstawiona i tak naprawdę to dlaczego trener – legenda dla klubu – odchodzi w takim momencie nadal pozostaje tajemnicą.