Rośliny stabilizowane - jak z domu czy biura stworzyć oazę zielonego spokoju?

Od kilku już lat w naszych wnętrzach króluje zieleń. I to nie byle jaka zieleń. Trend urban jungle przebojem wdarł się na salony i zawładnął przestrzenią domową, jak i publiczną. Nie ma w tym nic dziwnego. Specjaliści od wpływu barw na nasze samopoczucie doskonale wiedzą, że zieleń jest kolorem spokoju. Relaksuje, a jednocześnie dodaje werwy do działania. Nie usypia, lecz dodaje pozytywnej energii i chęci do życia. Jednak nie wszędzie pozwolić sobie możemy na założenie własnego ogrodu. Nie każdy urodził się też z naturalną smykałką do ogrodnictwa. Na szczęście dzisiaj nowoczesność łączy się z naturą. To właśnie dzięki nowoczesnym metodom w naszych domach, miejscach pracy czy wypoczynku coraz częściej spotkać można rośliny stabilizowane i tworzone z nich unikatowe dzieła sztuki.

Rośliny stabilizowane, czyli koniec z suchymi bukietami

Sztuczne rośliny ozdobne czy suche bukiety będące jedynie wspomnieniem ciepłych dni lata odchodzą dziś w zapomnienie. Ich miejsce zastępują wiecznie zielone rośliny stabilizowane. To innowacyjna i –  co niezwykle ważne – ekologiczna alternatywa dla plastiku. Stabilizowane, inaczej mówiąc preparowane, rośliny to także doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy z rozmaitych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na hodowanie tych prawdziwych. Zbyt mała ilość światła w mieszkaniu? Częste wyjazdy? Zwierzęta domowe, dla których niejedna naturalna roślina ozdobna stanowić może zagrożenie? Odpowiedzią na wszelkie te bolączki są właśnie rośliny, w których zatrzymano procesy więdnięcia i starzenia, zachowując przy tym ich naturalny kolor i świeży wygląd.

Dlatego też nowoczesne, a przy tym designerskie i niezwykle efektowne obrazy z roślin stabilizowanych coraz częściej wybierane są przez najbardziej wymagających klientów. Takich, dla których liczy się nie tylko piękno, ale i łatwość pielęgnacji, która nie odbiera tym naturalnym dziełom sztuki elementu estetyki, wizualnej atrakcyjności, a zarazem trwałości. Doskonale wiedzą o tym doświadczeni projektanci z JUKO green design, którzy specjalizują się w tworzeniu niebanalnych aranżacji pozwalających cieszyć się naturalną zielenią wszędzie tam, gdzie hodowla roślin jest utrudniona.

Nowy wymiar natury, czyli ogrody wertykalne i obrazy z roślin stabilizowanych

Cieszące się od lat niesłabnącą popularnością wertykalne ogrody to ukłon w stronę natury. Wzorowane na kaskadach pnącej się po skałach i drzewach tropikalnej roślinności pozwalają cieszyć się zielenią w każdej niemal przestrzeni. Także tej domowej. Początkowo stosowane przez architektów i projektantów krajobrazu wśród zgiełku miejskich dżungli, dzisiaj stanowią designerski element mieszkań i domów. Doceniają je pasjonaci natury i ekologii, ale i zwolennicy eleganckich i ponadczasowych rozwiązań we wzornictwie i wyposażeniu wnętrz. Hodowla roślin przenosi się na coraz to wyższe kondygnacje nowoczesnych wieżowców, zapełniając przy tym przestrzenie, w których jak dotąd nie mogłaby ona zaistnieć.

Dlatego już teraz domowe salony, sypialnie, a nawet pozbawione słonecznego światła łazienki z łatwością przeobrazić można w zielone oazy pełne tropikalnych roślin, traw, porostów oraz mchów. Wiecznie zielonymi roślinami stabilizowanymi zagospodarować można całe ściany lub wykorzystać je do stworzenia niewielkich, lecz równie efektownych obrazów wprowadzających do domu tchnienie zielonej natury. Doświadczeni projektanci pozwalają natomiast dopasować aranżację do wymogów klienta i danej przestrzeni, tworząc indywidualne, niepowtarzalne projekty.

Obrazy z roślin stabilizowanych w przestrzeni publicznej

Wąskie i zaciemnione klatki schodowe nowoczesnych budynków mieszkalnych czy jeszcze ciemniejsze korytarze ekskluzywnych hotelów to miejsca, w których coraz częściej spotkać możemy nowoczesne konstrukcje i obrazy z roślin stabilizowanych, a także mchów. W poczekalniach klinik i przychodni, salonach SPA, salach konferencyjnych, a nawet w biurowych łazienkach ściany ozdabiają dziś wertykalne ogrody. Salony wyposażenia wnętrz również nie stronią od tego typu rozwiązań. A to dlatego, że niemal każdy element wnętrzarskiego designu doskonale prezentuje się na tle zielonej ściany.

Stabilizowane dekoracje pod postacią wertykalnych ogrodów, obrazów i paneli zbliżają nas do natury w centrum wielkich metropolii i mniejszych miasteczek. Pozwalają przy tym zaoszczędzić czas i cieszyć się naturą przy minimalnym nakładzie czasu oraz pracy. Nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, podlewania i przycinania. Nie przyciągają szkodników, owadów, a także kurzu. Nie reagują na zmiany w poziomie oświetlenia, przeciągi ani wahania temperatur. Są niemal całkowicie samowystarczalne! Wystarczy zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza, by przez długie lata pozwalały cieszyć oczy swym unikalnym wyglądem i dawały miejsce spokojnego schronienia w na co dzień zabieganym świecie.