Dzielnicowi z Kłomnic dbają o mieszkańców, regularnie spotykając się z nimi i przestrzegając przed zagrożeniami. W ubiegłym tygodniu spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami Nieznanic, by porozmawiać o bezpieczeństwie. Z mundurowymi był też Sznupek, z którym dzieci chętnie pozowały do zdjęć.

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego częstochowscy policjanci sprawdzali, czy droga do placówek oświatowych jest bezpieczna. Prowadzili lustrację oznakowania pionowego i poziomego dróg w obrębie szkół, a wszelkie ujawnione nieprawidłowości przekazywali zarządcom drogi. Wszystko po to, by każdy szczęśliwie mógł dotrzeć do szkoły i bezpiecznie wrócić do domu.

W ubiegłym tygodniu dzielnicowi z Kłomnic – starszy aspirant Bogumił Trejtowicz i aspirant Andrzej Bogucki uczestniczyli w pikniku profilaktycznym zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłomnicach. Rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, jakie czyhają na drodze i uczyli podstawowych zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania w Nieznanicach mieli okazję zobaczyć z bliska policyjne radiowozy, nowe motocykle, a także porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z maskotką Śląskiej Policji – Sznupkiem.

Wskazówki dla ucznia:

Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:
1. czerwone oznacza STÓJ!!!
2. zielone – IDŹ.

Przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:
1. możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów
2. zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
3. przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
4. nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią
Pamiętaj: jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.

Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła.

Jeśli nie masz jeszcze 150cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu podtrzymującym.

Wskazówki dla rodzica/opiekuna:

Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może prowadzić do zaistnienia różnych zdarzeń drogowych. Warto więc zaplanować harmonogram dnia (a w szczególności poranka), by uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły, a później do pracy. Pośpiech zarówno dla kierowcy jak i niechronionego uczestnika ruchu drogowego (pieszego, rowerzysty) wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego.

1. Opracujmy najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły oraz przejdźmy nią z dzieckiem i pokażmy wszystkie zagrożenia, uwzględniając newralgiczne miejsca,
2. Przypomnijmy dzieciom zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez przejście dla pieszych),
3. Przypomnijmy zasady poruszania się rowerem,
4. Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe,
5. Prawidłowo przewoźmy swoje dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapięte pasami), sami bądźmy dla nich przykładem i zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
6. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
7. Zatrzymujmy swój pojazd w rejonie szkół tylko w miejscach wyznaczonych. Zatrzymanie w rejonie przejścia dla pieszych może ograniczyć widoczność innym uczestnikom ruchu drogowego i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w tym rejonie.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

 

  • policjant na motocyklu odwraca głowę w kierunku chłopca, za policjantem stoi Sznupek - duża maskotka policyjna
  • policjant stoi na wprost siedzących na ławkach dzieci i przekazuje im informacje dotyczące bezpieczeństwa
  • dzieci z Sznupkiem - policyjną maskotka pozują do zdjęcia