Przed nami wakacje i czas wolny dla nas i naszych dzieci. To wyjątkowy moment, w którym możemy zrobić sobie przerwę, zatrzymać się na chwilę, odpocząć od tego trudnego czasu, który nam towarzyszył. Aby w pełni wykorzystać uroki odpoczynku, musimy pamiętać o bezpieczeństwie własnym i naszych bliskich. Pakując walizki czy plecaki, nie zapomnijmy zabrać zdroworozsądkowego myślenia.

Pamiętajmy, że wakacje to wspaniały czas wypoczynku i dobrej zabawy, jednak nie możemy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, gdziekolwiek jesteśmy w górach, w lesie, w domu, na kąpielisku czy na ulicy zawsze zachowujmy ostrożność! Dla nas policjantów, jak również innych służb, to czas wytężonej pracy w trosce o Państwa bezpieczeństwo. Nieodpowiedzialna zabawa połączona z ryzykownym zachowaniem może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy do Państwa o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które ratują życie!

Telefon, tablet, komputer, internet

Młodzież XXI wieku należy do grupy młodzieży elektronicznej. Portale społecznościowe są pożeraczami czasu wolnego, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Szanowni rodzice pamiętajcie, że macie prawo sprawdzić z jakimi treściami zapoznaje się Wasze dziecko. Treści przeglądane w sieci przez dzieci mogą być nieadekwatne do ich wieku, co w konsekwencji może wpływać negatywnie na ich psychikę oraz zachowanie. Zawierane znajomości na odległość, czasami wakacyjne zauroczenie lub pozorna miłość może przerodzić się w tragedię. Przestrzegajmy nasze dzieci przed zawieraniem znajomości w sieci oraz zwracajmy uwagę na to, aby nie podawały żadnych informacji nt. swoich danych oraz nie umawiały się przez Internet.

Morze, jezioro, kąpielisko, basen

Upalne wakacyjne dni związane są z wypoczynkiem nad wodą oraz orzeźwiającymi kąpielami. Niestety to co sprawia nam przyjemność pociąga za sobą zagrożenie jeśli nie stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy aby bezpiecznie zażywać kąpieli wodnych należy korzystać wyłącznie z miejsc wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Alkohol i woda nie idą ze sobą w parze, oznacza to, że nawet niewielka ilość alkoholu połączona z wysoką temperaturą istotnie wpływa na naszą sprawność psychiczną i fizyczną.

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętaj o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
 • Przed kąpielą zapoznaj się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu.
 • Pamiętaj, że czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli.
 • Nie wskakuj do wody, gdy nie znasz jej głębokości. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić cię na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
 • Nigdy nie wchodź do wody będąc pod wpływem alkoholu.
 • Z kąpieli korzystaj najwcześniej po upływie 30 minut od zjedzenia posiłku.
 • Zwracaj szczególną uwagę na swoje dzieci!

W tym roku po raz szósty wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Co roku celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa.

Dom, mieszkanie, podwórko, plac zabaw

Pamiętajmy o tym, że małe dzieci nie powinny pozostawać bez opieki, a starsze spędzające czas na podwórku czy placu zabaw powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy z innymi dziećmi. Jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze sprawia wiele frajdy i radości. Zwracamy szczególną uwagę na zmianę przepisów, która dotyczy korzystania z przejść dla pieszych i użytkowania hulajnóg. Bardzo ważną kwestią jest przypominanie dzieciom, aby nie rozmawiali z osobami nieznajomymi i nie przyjmowali od nich żadnych prezentów.

Każdy dorosły powinien mieć świadomość procesów poznawczych, jakie zachodzą w życiu człowieka i pamiętać, że małe dzieci mają naturalną potrzebę odkrywania świata. Dzieci są ciekawe otaczającej ich rzeczywistości i niestety nieświadome zagrożeń, jakie mogą na nie czyhać. Dlatego tak ważna jest rola rodzica/opiekuna, który otaczając go opieką i stałym nadzorem będzie czuwał nad jego bezpieczeństwem.  Cały czas częstochowska policja prowadzi działania w ramach kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem” po to, by trafić do wyobraźni dorosłych opiekunów, a tym samym przeciwdziałać zaginięciom najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa.

Wieś, rolnictwo, gospodarstwo, pomoc

Powiat częstochowski kojarzony jest również z gospodarstwami rolnymi oraz pracami polowymi, w których często uczestniczą dzieci. Dla niektórych jest to forma zabawy, dla niektórych edukacji, a dla jeszcze innych sposób na poradzenie sobie z zabezpieczeniem opieki nad dzieckiem. Pamiętajmy, że praca w gospodarstwie jest bardzo niebezpieczna w przypadku powierzenia jej dzieciom. Nawet najbardziej samodzielnemu dziecku, jeśli powierzymy do wykonania pracę, to niech to będzie zadanie, które nie narazi je na zagrożenie życia i zdrowia. Młodemu człowiekowi, który chce za wszelką cenę pokazać, że potrafi wykonać zadanie w gospodarstwie brakuje doświadczenia i wyobraźni, czego skutkiem jest nieostrożne zachowanie.

Dom, mieszkanie, komunikacja, działka 

Czy przestępcy mają wakacje? Odpowiedz przecież zna każdy. Ale czy każdy o tym pamięta? Nasze roztargnienie, pośpiech powoduje, że codziennie narażamy się na utratę dokumentów, kart płatniczych, kluczyków do samochodu i wielu wielu innych dóbr, na które tak ciężko pracowaliśmy. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Plecak, torbę, torebkę powinniśmy zawsze zamykać a wsiadając do zatłoczonego autobusu czy tramwaju mieć w zasięgu wzroku. Nie pozostawiajmy bez opieki bagażów i przypominajmy dzieciom, aby po skończonej zabawie nie pozostawiały roweru czy hulajnogi bez właściwego zabezpieczenia. Podczas wyjazdów na wakacje pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu domów i mieszkań przed włamaniem czy też przepięciem elektrycznym. Zawsze możemy również poprosić zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Podróż, wyjazd, droga, samochód

 • Sprawdź swoje auto przed wyjazdem na wakacje jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie.
 • Podróżując samochodem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, a dzieci do 150cm wzrostu przewoź w foteliku ochronnym.
 • Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
 • Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest twoim wrogiem i stanowi poważne zagrożenie.
 • Ogranicz rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
 • Dostosuj prędkość z jaką się poruszasz do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
 • Zadbaj o należyte zabezpieczenie przewożonych bagaży i zwierząt. Pamiętaj, że podczas nagłego hamowania czy zderzenia z przeszkodą niezabezpieczone mogą wyrządzić krzywdę tobie i pasażerom (czy wiesz, że telefon komórkowy podczas zderzenia może ważyć nawet 10 kg, butelka 1,5l wody nawet 60kg, a nasz czworonożny pupil podczas nagłego hamowania z prędkości 50 km/h zwiększa swoją masę 40-krotnie?).

Żar z nieba, upał, pojazd

Podczas postoju w piękny słoneczny i upalny dzień we wnętrzu pojazdu temperatura może sięgać powyżej 60 stopni Celsjusza. Dla osoby lub zwierzęcia pozostawionych w zamkniętym pojeździe może to być wyrok śmierci. Pamiętajmy aby nikogo nie pozostawiać w pojeździe podczas upałów nawet na chwilę. Częstochowscy policjancji przypominają o tym włącxzając się w realizację kampanii Naturalnie, że chronimy"