Zwrot podatku z Niemiec nawet w 6 tygodni z biurem rozliczeniowym

Polacy są liczną grupą na niemieckim rynku pracy. Wysokie zarobi zachęcają ich, aby podejmować się w tym kraju legalnej pracy przez wiele lat, a nawet osiąść tam na stałe. Ci, co pracują tam sezonowo, liczyć mogą na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile ich pracodawca odprowadza za nich składki do urzędu skarbowego. Jak szybko i bezpiecznie otrzymać należne pieniądze? Przeczytaj artykuł do końca, aby nie mieć problemów z zeznaniem podatkowym.

Rozliczenie niemieckiego PIT - a metodą elektroniczną

Tak, jak i w Polsce, tak również w Niemczech cała procedura zeznań podatkowych odbywać się może poprzez specjalny system informatyczny. Pełna wymiana danych z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym, jest bezpieczna i szybka. Dzięki temu rozliczenie podatku możliwe jest nawet w 6 tygodni od momentu wysłania zeznania podatkowego.

Obowiązek rozliczania podatku w Niemczech mają podatnicy, których dochód przekroczył 10 700 euro, osoby posiadające więcej pracodawców, a także emeryci i renciści. Sam termin wysłania zeznania przypada na dzień 31 maja. Jeśli z jakiś powodów nie zostanie dotrzymany, Finanzamt wysyła pisemne przypomnienie z kolejną datą dostarczenia dokumentów. Zignorowanie go wiązać się będzie z karą finansową nałożoną na podatnika. Dlatego istotne jest przestrzeganie terminów nie tylko z powodu otrzymania zwrotu podatku, ale również z ewentualnych kar, które mogą wystąpić przez zaniechanie tego obowiązku.

Niemiecki podatek - dokumenty i ulgi podatkowe

Podatnik zobowiązany jest do posiadania niemieckiej karty podatkowej, która jest dowodem na to, że uzyskiwał on dochody na terenie Niemiec. Można w niej znaleźć informację na temat zarobków wystawianych przez jego pracodawcę.

Rozliczenie podatku Niemcy to także szansa na uzyskanie wyższej kwoty zwrotu. Dzieje się tak w przypadku ulg podatkowych, z których warto skorzystać. Do najistotniejszych z nich należą ulga na dziecko, współmałżonka, a także regularnych dojazdów do pracy, wynajmu mieszkania lub zakupu odzieży roboczej. Koszty w ten sposób mogą zostać zwrócone pracownikowi, o ile posiada na ten cel faktury i rachunki. Warto je przechowywać, ponieważ są częścią zeznania podatkowego w Niemczech. A dodatkowe ulgi mogą znacznie podwyższyć zwrot podatku. 

Rozliczenie wraz z małżonkiem

W Niemczech i w Polsce sytuacja wygląda podobnie. Posiadanie małżonka jest bardzo korzystne z punktu widzenia zeznania podatkowego, szczególnie wtedy, gdy zauważalna jest znacząca różnica w zarobkach obu tych osób. Dobrą informacją dla Polaków jest fakt, że nie musi on uzyskiwać dochodów na terenie Niemiec. To samo tyczy jest zasiłku na dziecko, które nadal się kształci. Wszystko po to, aby pomóc rodzicom lub opiekunom w wydatkach poniesionych na jego edukację.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z biurem rachunkowym, które chętnie pomoże ci w wypełnieniu formalności i wyśle zeznanie podatkowe w twoim imieniu. Wejdź na holandia.org i uzyskaj szybszy zwrot podatku z Niemiec.