Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W miejscowości Hutki-Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Zawody odbyły się w ubiegły piątek, 24 września. Na linii startu stanęło ponad 360 zawodników reprezentujących służby mundurowe z całego kraju, w tym 4 policjantów z Częstochowy. Sierż. szt. Agnieszka Czyżewska i sierż. Agnieszka Jeż wróciły do domu z medalami.

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Biegu Przełajowym imienia sierżanta Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. W ubiegły piątek na linii startu osiemnasty raz stanęli reprezentanci służb mundurowych. Zawodnicy przyjechali do miejscowości Hutki Kanki z całego kraju, aby w sportowy sposób oddać cześć policjantowi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony na służbie.

W ubiegłym roku zawody odbyły się wirtualnie, dlatego możliwość udziału w tradycyjnym biegu przyciągnęła na linię startu w tym roku ponad 360 zawodników, reprezentujących jednostki Policji z całego kraju, Straż Miejską i Straż Graniczną. Poza służbami mundurowymi, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół średnich o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznych mistrzostwach po raz kolejny wzięli też udział miłośnicy marszu Nordic Walking.

24 września na linii startu stanęło 4 policjantów reprezentujących garnizon częstochowski. Aspirant Paweł Kowalczyk w swojej kategorii wiekowej przybiegł 8, młodszy aspirant Karol Chereźniak uplasował się na 10 pozycji. Najlepszą biegaczką okazała się sierżant sztabowy Agnieszka Czyżewska, która zarówno w swojej kategorii wiekowej jak i w kategorii OPEN zdobyła złoty medal. Sierżant Agnieszka Jeż wbiegła za linię mety zaraz za swoją imienniczką z Częstochowy i stanęła na podium zdobywając srebrny medal.

Zawodnicy, wśród których był także Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Mariusz Krzystyniak, biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu imienia sierżanta Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy.

Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach młodszy inspektor Joanna Świec-Rajca wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Zawierciu inspektorem Jackiem Kurdybelskim oraz Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie młodszym inspektorem Pawłem Frycem, a także z Burmistrzem Łaz Maciejem Kaczyńskim złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierżanta Grzegorza Załogi. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.

Sierżant Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, generalny inspektor Leszek Szreder, uhonorował sierżanta Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Mariusz Krzystyniak, Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach młodszy inspektor Joanna Świec-Rajca, przedstawiciel Zarządu Wojerwódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Katowicach aspirant sztabowy Dariusz Tabas, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Adrian Kała, a także Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta. Podczas oficjalnego zakończenia zawodów był obecny także Nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.

Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl.

  • policjantka pozuje do zdjęcia trzymając w rękach dyplom i statuetkę
  • policjantka w stroju sportowym podczas biegu
  • policjantka w stroju sportowym podczas biegu
  • policjant w stroju sportowym podczas biegu
  • policjant w stroju sportowym podczas biegu
  • dwóch policjantów z Częstochowy pozuje do zdjęcia, w środku stoi policjantka - wszyscy w strojach sportowych