Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Czy jesteśmy gotowi na domy opieki nad osobami starszymi?

Wiele osób zastanawia się nad oddaniem osoby starszej do domu opieki, jednak zastanawia się jak zareaguje na to otoczenie. Mimo że taka forma opieki jest coraz popularniejsza, to wciąż pojawiają się nieprzychylne komentarza, a dom opieki nad osobami starszymi źle się kojarzy. A jak jest naprawdę? Czy lepsza jest samodzielna opieka, czy dom opieki? Odpowiadamy na te pytania.

Samodzielna opieka – chęci a rzeczywistość

Wiele osób twierdzi, że dzieci mają obowiązek zaopiekować się rodzicami na starość, aby odwdzięczyć się za opiekę w dzieciństwie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że opieka nad seniorem, który wymaga pomocy we wszystkich czynnościach jest dużo trudniejsza. Wynika to chociażby z masy ciała podopiecznego, przewinięcie, czy podniesienie niemowlaka nie sprawia nikomu trudności, ale może być bardzo trudne jeśli opiekujemy się dorosłą osobą. Dodatkowo opieka całodobowa nad małym dzieckiem trwa tylko przez krótki czas, aż nie pójdzie ono do żłobka lub przedszkola, a opieki nie sprawuje jedna osoba tylko zazwyczaj dwoje rodziców przy wsparciu innych członków rodziny.

W przypadku opieki nad seniorem często jedna osoba musi całkowicie się poświęcić, rezygnując z pracy, odpoczynku i życia osobistego, a nie otrzymując żadnych świadczeń. Z powyższych względów nie można porównywać opieki nad dzieckiem i nad seniorem. Często po prostu nie ma również fizycznej możliwości na sprawowanie opieki: sytuacja finansowa, odległość, własny stan zdrowia mogą uniemożliwić wzięcie na siebie takiego obowiązku. Na szczęście coraz więcej osób to rozumie, a głosy, że wstydem jest oddanie rodzica do domu opieki są coraz rzadsze.

Dom opieki – czy jest dobrym wyborem?

Dom opieki może być najlepszym wyborem dla wszystkich osób, które z jakichś względów nie mogą przejąć całkowitej opieki nad bliskimi seniorami. Dzisiejsze prywatne domy opieki nad osobami starszymi oferują doskonałe warunki, które sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia seniorom i zapewniają bezpieczeństwo. Co może zaoferować dobry dom opieki?

  • Całodobowa opieka pielęgniarska.
  • Stały dostęp do lekarzy.
  • Codzienna rehabilitacja.
  • Terapia zajęciowa.
  • Pomieszczenia przystosowane do potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych.

Podsumowując jest wiele sytuacji, w których dom opieki jest najlepszym wyjściem zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziny. Warto pamiętać, że myślenie o domach seniora powoli się zmienia, a przekazanie opieki nie jest powodem do wstydu, zwłaszcza jeśli odwiedzamy naszych bliskich i spędzamy z nimi czas.