Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z filtrowanego powietrza, to nowoczesne rozwiązanie, stosowane w budownictwie energooszczędnym. Na czym polega ta technologia i czy warto w nią zainwestować?
Nowoczesne technologie grzewcze, które przynoszą oszczędności w postaci niski rachunków za ogrzewanie, stopniowo zdobywają rynek i przekonują do siebie kolejnych inwestorów. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie “Jak remontują Polacy?” serwisu Fixly.pl , aż 43% osób, które przeprowadzały prace renowacyjne w swoich domach w 2019 roku, jest zainteresowanych, by w przyszłości zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Z kolei jedynie 7% respondentów zadeklarowało, że korzysta już z tego rozwiązania.
Na czym polega wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
W tradycyjnym budownictwie stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu wytworzone ciśnienie odprowadza przez pionowe kanały wentylacyjne “zużyte powietrze”.
Z kolei wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymusza cyrkulację bez względu na warunki atmosferyczne. Daje to stałą wymianę powietrza w budynku. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i wykorzystuje je do ogrzania tego, które transportowane jest z zewnątrz. Urządzenie jest wyposażone w wymiennik ciepła, a konstrukcja systemu nie pozwala na mieszanie się ze sobą powietrza “zużytego” ze świeżym. Jest to wysoce energooszczędne rozwiązanie, które realnie wpływa nie tylko na koszty ogrzewania, ale także jakość życia w domu.
Oszczędność z rekuperacją
Ile można zaoszczędzić dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Zakłada się, że rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym zmniejszają się średnio o 30-50%. To, jak wysokie będą to kwoty zależy też od innych czynników, jak np. izolacja budynku czy rodzaj dachu. Na montaż wentylacji z rekuperacją trzeba liczyć ok. 10-20 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o eksploatację, to pobór prądu przez rekuperator wynosi mniej więcej 15kW na 100 m2 powierzchni. Przyjmuje się, że z 1 kW zużytego na działanie urządzenia można odzyskać ok. 12 kW energii.
Montaż wentylacji mechanicznej najlepiej wykonać na etapie budowy domu. Najłatwiej jest wtedy zaplanować instalację, by osiągnąć maksymalną możliwą efektywność systemu. Modernizacja istniejącego już budynku może być nieco bardziej kłopotliwa, jednak sprawdzeni fachowcy będą potrafili doradzić odpowiednie rozwiązanie.
Oczyszczanie powietrza
Poprawnie zainstalowany system pozwala na ciągłą wymianę powietrza. Oznacza to, że działa przez cały rok, bez względu na pogodę panującą za oknem. W zależności od pory roku, powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze jest chłodzone latem, a ocieplane zimą. W zależności od zamontowanych filtrów, system może oczyszczać powietrze z roztoczy, dwutlenku węgla, cząsteczek kurzu, alergenów, bakterii czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Przekłada się to bezpośrednio na zdrowie domowników, jakość snu, jak i funkcjonowania we wnętrze w ogóle.
Dom z zamkniętymi oknami
W domach z wentylacją mechaniczną nie ma potrzeby otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Ma to również inną korzyść w postaci eliminowania hałasów z zewnątrz, co z pewnością docenią właściciele nieruchomości, które znajdują się przy ruchliwej drodze czy w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych. Ponadto, zamknięte okna to blokada dla owadów, w tym uciążliwych w okresie letnim much oraz komarów.
Ostatnie Artykuły

W MOSiR-ze nadchodzi zmiana. Urząd stawia na doświadczoną urzędniczkę

Fałszywy sklep, podejrzany link i tłok w galerii - policja ostrzega

W weekend wokół Jasnej Góry - policja zapowiada duże utrudnienia

Huta Częstochowa szykuje rozbudowę. Na stole są miejskie grunty i teren Operatora ARP

Nieletnie z markerem na elewacji. Monitoring namierzył je pod DK 91

Siedem ulic w kolejce do remontu. Częstochowa szykuje kolejny etap prac

Letnie zajęcia, pikniki i koncerty. Gminy szykują pełny wakacyjny program

Operator monitoringu wypatrzył spray przy rozdzielni. Nieletni trafił na komisariat

Autokar spłonął przy zjeździe z A1 - 22 osoby zdążyły wyjść

Dwa częstochowskie licea bez jednej porażki. Matura pokazała moc ogólniaków

Bieżnia będzie darmowa wieczorami. Na stadionie rusza wakacyjny grafik

Tomasz Sętowski pokaże swoją wystawę od kuchni w Parku Staszica

Częstochowska PSP zyskała nowe wsparcie - podpisano porozumienie w Katowicach

Pięćdziesięciu dzielnicowych stanęło do testu - wyłoni on najlepszego z Częstochowy
Przydatne dane teleadresowe
- PKP Polskie Linie Kolejowe - kontakt, godziny, informacje
- Parafia św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia św. Andrzeja Świerada i Benedykta w Częstochowie - kontakt, historia, kancelaria
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu - kontakt i infolinia
- Parafia NMP Królowej Polski w Częstochowie - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Powiatowy Zespoł do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Częstochowie - kontakt, godziny, wnioski

