Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Filmy akcji - wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Zapewne każdy z nas uwielbia oglądać dobre produkcje filmowe. Jest to doskonała szansa na to, aby się zrelaksować, odpocząć, zapomnieć o codziennych problemach. Najlepsze filmy są niezwykle wciągające i ciężko oderwać od nich wzrok. Istnieje mnóstwo gatunków, do najpopularniejszych z pewnością należą filmy akcji, dokumentalne, dramatyczne, edukacyjne, historyczne, katastroficzne, kryminalne, przygodowe, romantyczne, a także horrory. Dziś opowiemy co nieco o tych pierwszych.

Krótka historia filmów akcji

Specjaliści jako pierwszy film akcji uznają amerykański "Napad na ekspres" z 1903 roku. Jeśli chodzi o lata 30. i 40. wówczas powstało wiele filmów kowbojskich i wojennych, natomiast już w latach 70. najpopularniejsze były przeróżne filmy karate. Gwiazdy takie jak Sylvester Stallone i Arnold Schwarzenegger, którzy znani są ze swoich fantastycznych gier aktorskich, mogliśmy zaobserwować w latach 80.

Czym charakteryzują się filmy akcji?

Filmy akcji trzymają nas w napięciu przez cały okres oglądania. Ich zadaniem jest dostarczenie nam odpowiednich emocji i rozrywki, poprzez pokazywanie bardzo dynamicznych scen. Grupowe strzelaniny, szaleńcze pościgi, twarde bójki, szybkie samochody i krew- z tym głównie możemy skojarzyć wszelkie filmy akcji. Najczęściej fabuła rozgrywa się wokół jednego bohatera, który zaskakująco dobrze radzi sobie ze wszelkimi przeciwnościami losu. Zmaga się z wieloma przeciętnymi rywalami, aby na końcu zmierzyć się z jednym potężnym, który to jest głównym przeciwnikiem. Od czasu do czasu wplatane są również wątki miłosne, które nie odgrywają większej roli w fabule. Główny bohater zazwyczaj żądny jest zemsty za czyny dokonane w przeszłości lub po prostu zmuszony jest bronić się przed napastnikami, którzy zrobią wszystko, aby się go pozbyć. Z reguły fanami takich produkcji są mężczyźni. Kochają oni klimaty wyścigów, bijatyk, strzelanin i brutalności. Bibliotekę filmów razem z ich ocenami i trailerami znajdziemy na stronie https://zalukaj.org/gatunek/akcja/ - warto przejrzeć, jeżeli nie mamy pomysłu, jaki film chcielibyśmy obejrzeć.

Najpopularniejsze filmy akcji, które warto zobaczyć

Zdecydowanie typowym filmem akcji, jednocześnie jednym z najpopularniejszych jest "Szklana Pułapka". Premiera pierwszej części miała 12 lipca 1988 roku, a film dostał 5 dużych nagród i 4 nominacje. Opowiada o tym, jak grupa terrorystów opanowuje korporacyjny wieżowiec. Poradzić sobie jest w stanie tylko jeden policjant, John McClane, którego rolę odgrywa popularny aktor Bruce Willis. Kolejnym niesamowicie znanym filmem jest James Bond. Jedną z popularniejszych części była ta z 2006 roku "Casino Royale". W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się wówczas Daniel Craig. Fabuła tej części kontynuowana jest w kolejnej części, która miała miejsce w 2008r. "007 Quantum of Solace". Zdecydowanie jest to klasyka tego gatunku. Ogromnym echem obił się również film "Avengers", stworzony na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów, z wydawnictwa Marvel Comics. W obliczu globalnego zagrożenia szef agencji Nick Fury musi stworzyć drużynę, która poradzi sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami. Co ciekawe udaje mu się to i wszyscy próbują ocalić świat przed zagładą.