Na pokaz filmu opartego na powieści urodzonego w Częstochowie Władysława Terleckiego Ośrodek Kultury Filmowej zaprasza 23 stycznia o godz. 16.30. Seans odbędzie się z inicjatywy Towarzystwa Galeria Literacka.  Wstęp wolny.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Władysława Terleckiego pod tym samym tytułem. Choć brak wskazania na konkretne postacie historyczne, losy dwójki głównych postaci przypominają losy Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego – i Czesławy Oknińskiej. W dzień po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej 17 września 1939 roku Witkacy popełnił samobójstwo w Jeziorach na Wołyniu. Film ukazuje ostatnie dni jego życia. Narastające poczucie zagrożenia, bezcelowości, lęku przed tym, co ma nastąpić, towarzyszy mu podczas ucieczki ze stolicy na Wschód. Wydarzenia przeplatają się z dopełnionymi monologiem wewnętrznym obrazami z życia artysty, czyniąc z filmu studium dezintegracji człowieka mającego świadomość nieuchronnej zagłady świata w jego dotychczasowym kształcie. Malarskość kadrów i obecność wątków onirycznych pomagają oddać na ekranie cechy tak dramatopisarstwa, jak i malarstwa Witkacego. W obsadzie zobaczymy m.in. Tadeusza Huka, Katarzynę Bargiełowską, Zygmunta Bielawskiego, Leona Niemczyka, Zofię Rysiównę i Krzysztofa Kołbasiuka.

Władysław Terlecki urodził się w Częstochowie w 1933 roku. Tu spędził lata okupacji, tu także ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta. Już w okresie licealnym ujawniły się jego fascynacje literackie i historyczne. W latach 1951–1954  studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisał  powieści i opowiadania – w tym historyczne, związane tematycznie z powstaniem styczniowym – a także eseje, słuchowiska, utwory dramatyczne oraz scenariusze. Jego ambitne pisarstwo w rodzimej prozie historycznej wyróżniało nowatorstwo formalno-treściowe i oryginalny styl łączący fabułę z dokumentem. W powieściach i opowiadaniach korzystał z zabiegów typowych dla eseju, kronik, prozy kryminalnej, sprawozdań sądowych czy felietonów. Zmarł w 1999 roku.

,,Gwiazda piołun” z 1988 roku to ostatni film fabularny Henryka Kluby, reżysera i aktora, długoletniego wykładowcy, a potem także rektora łódzkiej „Filmówki”. Ciekawostką jest fakt, że właśnie pokazem  ,,Gwiazdy Piołun” oraz spotkaniem z jej reżyserem częstochowski OKF zainaugurował swoją działalność w marcu 1989 roku.

Więcej o aktualnych propozycjach OKF ,,Iluzja” na stronie http://www.okf.czest.pl/


Marcin Breczko
u góry: kadr z filmu (ze strony OKF ,,Iluzja”)