Pięknie urządzony taras czy balkon to marzenie wielu z nas. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wyłożenia podłogi w tych częściach domu są płytki. Warto jednak pamiętać o ich odpowiednim wykończeniu. Dobrze dobrane listwy pomogą odprowadzić zbierającą się w zakamarkach wodę i utrzymać kafelki w dobrej kondycji. Nie zapominajmy też o dodatkach, za pomocą których stworzymy na naszym tarasie niepowtarzalny klimat.

Kafelki na taras i balkon - jakie wybrać?

Płytki przeznaczone do wyłożenia powierzchni na zewnątrz budynków powinny być odporne na mróz i ścieranie oraz mieć właściwości antypoślizgowe. Na rynku dostępne są także kafelki ze specjalnymi rowkami antypoślizgowymi, które kładzie się zazwyczaj na krawędzi niskiego tarasu lub schodów. Wybór wzorów i kolorów płytek na taras i balkon jest bardzo duży. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kafelków imitujących inne materiały, np. drewno, kamień albo beton. Kolor płytek można dopasować do barwy dachu lub elewacji. Ciekawym i modnym w ostatnim czasie pomysłem są także kolorowe, wzorzyste płytki marokańskie. 

Okapniki - niezastąpione listwy do płytek na tarasie

Odpowiednie wykończenie płytek to bardzo ważna sprawą - nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo. W zewnętrznych częściach budynków szczególnie istotne jest odprowadzenie wody w taki sposób, aby nie powodowała ona nadmiernego niszczenia i zawilgocenia elewacji. Jednymi z niezbędnych na tarasach, balkonach czy parapetach listw są okapniki. Elementy te montuje się w miejscach, gdzie potrzebne jest odprowadzenie deszczówki z elewacji. Chronią przed podchodzeniem wody i powstawaniem zacieków. Gdy zastosujemy profile balkonowe, woda będzie spływać z daleka od ścian budynku. Odpowiednio wyprofilowany okapnik zabezpiecza także posadzkę przed przedostawaniem się pod nią wilgoci. Zaletą tych profili jest także prosty montaż - wystarczy przymocować je do kafelek za pomocą zaprawy uszczelniającej. Najlepsze listwy do płytek znajdziemy w ofercie firmy Pawotex. Okapniki tej firmy wykonane są z aluminium i dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych, naturalnym i anodowanym na srebrno. Są trwałe i doskonale prezentują się zarówno na tarasie, jak i balkonie.

Jak wykończyć płytki na tarasie i balkonie?

Jakie dodatki na taras i balkon?

Na wygodnym, nowoczesnym tarasie zdecydowanie nie może zabraknąć komfortowego siedziska oraz stolika. Mogą być to klasyczne meble ogrodowe, jak również bardziej niekonwencjonalne rozwiązania, np. meble z palet. Warto mieć tam także pod ręką koc, by szybko sięgnąć po niego w chłodniejsze wieczory. Ponadto koniecznie zadbajmy także o ochronę przed słońcem i, w zależności od tego, jak skonstruowany jest nasz taras czy balkon, zamontujmy specjalny daszek, parasol albo zasłony. W tym szczególnym miejscu w domu nie może zabraknąć roślin, które przez całą wiosnę i lato będą pięknie ozdabiać nasze miejsce wypoczynku i relaksu. Świetnym i bardzo klimatycznym dodatkiem są wszelkiego rodzaju świeczki, lampiony i inne światełka. Jeśli  mamy taką możliwość, dobrze jest również wygospodarować na tarasie oddzielną przestrzeń na grill. Dla najmłodszych członków rodziny warto zamontować huśtawkę.

Oferta producenta Pawotex - https://pawotex.com/okapniki/

Oferta sklepu detalicznego - https://listwy.online/okapniki-balkonowe/