Jaka będzie zima w tym roku i co ta prognoza oznacza dla rolnictwa?

Od pewnego czasu mówiło się, że tegoroczna zima będzie mroźna i śnieżna. Do połowy grudnia prognozy te nie znalazły swojego odzwierciedlenia w pogodzie.

Temperatury oscylują nieco powyżej zera, choć oczywiście zdarzają się delikatne przymrozki. Brakuje też białego puchu. Od czasu do czasu pojawiają się jedynie niewielkie opady deszczu. Oczywiście wszystko może się jeszcze zmienić. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po nowym roku doczekamy się prawdziwej zimy.

Zima 2019/2020

Wiele osób liczy na to, że tegoroczna zima przynajmniej w czasie świąt zaskoczy nas śniegiem. Niestety, szanse na to są coraz mniejsze. Być może delikatne opady pojawią się jedynie w górach. Według aktualnych prognoz do końca roku na termometrach pojawią się raczej dodatnie temperatury, niekiedy przekraczające 10 stopni Celsjusza. W związku z tym nie możemy również spodziewać się opadów śniegu. Na szczęście pojawi się kilka dni z deszczem. Dlaczego „na szczęście”? Ponieważ zbyt dużo czasu bez żadnych opadów może mieć ogromny wpływ na stan gleby i późniejsze plony.

Zmiany, zmiany, zmiany…

To, że nasz klimat się zmienia wiemy od dawna. W znacznej mierze jest to efekt działania człowieka. Niestety, ma to również ogromny wpływ na rolnictwo. Coraz rzadziej mamy do czynienia z mroźną i śnieżna zimą. Jak wiadomo, temperatury powyżej zera sprawiają, że zimę przeżywa coraz większa ilość szkodników. Te z kolei bardzo często atakują plony. W skrajnych przypadkach mogą zniszczyć 50-100% całych upraw. Jeśli faktycznie w tym roku temperatury będą znacznie powyżej średniej, rolnicy zawczasu powinni wyposażyć się w odpowiedniej jakości środki ochrony roślin, na przykład te firmy Syngenta.

Obecna sytuacja ma jednak swoje plusy. Im krótsza jest zima, tym wcześniej rozpoczyna się wiosna, która pozwala na rozpoczęcie działań rolnych. Ma to szczególne przełożenie w uprawie rzepaku i niektórych zbóż.

Niezależnie od tego, jaką pogodę mamy za oknem, zawsze znajdzie się grupa osób niezadowolonych. Rolnicy z pewnością nie ucieszą się, jeśli zima będzie trwała bardzo długo, opady będą niewielkie, a mrozy dokuczliwe.