Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Whisky to trunek, który zdobył uznanie na całym świecie. W różnych regionach produkuje się go wg własnej receptury. Dzięki temu do wyboru mamy wiele interesujących odmian whisky. W jaki sposób uzyskuje się takie efekty?

Jak whisky produkują Szkoci?

Szkoci to jedni z twórców tego trunku. Wykonują go od stuleci, a w rozwoju nie przeszkodziły im nawet rygorystyczne przepisy Anglików. Szkoci specjalizują się w whisky słodowym. Do jego produkcji potrzebny jest jęczmień. W zależności od regionu jest on słodszy lub nie. Jęczmień, w połączeniu z wodą i drożdżami tworzy single malt whisky. To jedna z najbardziej cenionych whisky na świecie. Poddaje się ją podwójnej destylacji w miedzianych alembikach. Dojrzewanie tego alkoholu trwa przy najmniej trzy lata. Im dłużej to trwa, tym cenniejszy trunek powstaje. To, co wyróżnia szkockie whisky, to suszenie słodu dymem torfowym. Nadaje on alkoholowi charakterystyczny smak. Wpływ na to ma także region, w którym się go produkuje. W whisky szkockim może więc być wyczuwalny zarówno zapach morza, jak i kwiatów czy ziół.

Z czego produkuje się whisky?

Whisky z Ameryki – jak powstaje?

Whisky do Ameryki przywędrowało z Europy dzięki imigrantom ze Szkocji i Irlandii. Trunek ten przyrządza się tu jednak w zupełnie inny sposób. Głównym zbożem wykorzystywanym do produkcji jest bowiem kukurydza. W najlepszych burbonach stanowi ona nawet 70% zawartości, chociaż prawnie wystarczy 51%. Burbon leżakuje w nowych, dębowych beczkach, które dodatkowo opala się od środka. Im dłużej ten proces trwa, tym ciemniejszą barwę zyskuje trunek. Stolicą burbonu jest Kentucky. To tu powstaje aż 95% światowej produkcji tego alkoholu. Na tej stronie znajdziesz whisky amerykańskie https://swiat-whisky.sklep.pl/. Burbon jednak nie jest jedynym rodzajem whisky. Bardzo ciekawą odmianą jest także Tennessee Whiskey. To, co odróżnia ją od burbona, to przede wszystkim proces filtracji. Trunek ten jest bowiem przepuszczany przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Dzięki temu uzyskuje się charakterystyczny smak.