Ponad 26 tys. uczennic i uczniów z 72 częstochowskich szkół objęło porozumienie z placówkami medycznymi, które zajmą się opieką dentystyczną.

Obowiązek zawierania takich porozumień nakłada na samorządy Ustawa o szkolnej opiece lekarskiej, która weszła w życie we wrześniu tego roku. W Częstochowie podpisano je z 14 podmiotami, które mają kontrakt z NFZ na usługi stomatologiczne.

W porozumieniu określono m.in. liczbę uczniów pozostających pod opieką poszczególnych placówek, godzin realizacji świadczeń zdrowotnych i zasad ich udzielania w sytuacjach nagłych (ból zęba, uraz).

Wybrane zakłady opieki zdrowotnej będą zobowiązane do udzielania bezpłatnych świadczeń z zakresu stomatologii, uczennicom i uczniom z 72 częstochowskich szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Częstochowa.

Zgodnie z zawartą umową podmiot leczniczy będzie zobowiązany m.in. do wykonywania świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia (z wyłączeniem ortodoncji), współpracy z pielęgniarką lub higienistką szkolną oraz dyrektorem w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy zębów. Ponadto, porozumienie zobowiązuje do prowadzenia rejestracji wizyt i dokumentacji medycznej, jej zabezpieczenia i archiwizowania oraz realizowania świadczeń przez lekarzy dentystów spełniających wymagania określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Celem nowej ustawy ma być zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w czasie nauki w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły. Ideą nowych uregulowań jest też zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.  

Opieka medyczna w szkole obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zgodnie z zapisami ustawy, w przypadku braku gabinetu stomatologicznego w danej szkole, organ prowadzący (głównie samorząd lokalny) ma obowiązek zawarcia porozumień z podmiotami udzielającymi świadczeń z zakresu stomatologii na podstawie umowy z NFZ.

W załączniku - lista placówek leczniczych oraz szkół w których będzie realizowana opieka stomatologiczna.