UM Częstochowa: DROGA DO NAGRODY EUROPY OD WYZWAŃ DO PERSPEKTYW
Pod takim hasłem w ukraińskim Charkowie zorganizowano konferencję, na której Częstochowa miała okazję przedstawić swoje działania w sferze współpracy zagranicznej. Działania te już 21 lat temu przyniosły miastu Nagrodę Europy. Częstochowa była wówczas pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej z tym wyróżnieniem.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Rady Europy, ukraińskich samorządów, a z polskiej strony - Lublina i Częstochowy.
Historyczne i obecne działania miasta w zakresie międzynarodowej współpracy między samorządami oraz wspierania integracji europejskiej, w tym drogę Częstochowy do uzyskania Nagrody Europy, przedstawiła w trakcie konferencji dyrektor kancelarii Prezydenta Miasta Częstochowy Joanna Iskierka.
W latach 90. Częstochowa stworzyła pierwsze partnerstwa z zagranicznymi miastami Loreto, Lourdes i Fatimą. Była zaangażowana także w powstanie Porozumienia Miast Sanktuariów Europy, które oprócz trzech wspomnianych miast tworzą również niemieckie Altötting oraz austriackie Mariazell. Częstochowa włączyła się także w pomoc dla Albanii, Białorusi, Ukrainy.
Po otrzymaniu Grand Prix Częstochowa została członkiem Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy, przewodnicząc temu gremium w latach 2000-2004. Wiceprzewodniczącym tego Stowarzyszenia jest obecnie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Z inicjatywy naszego miasta utworzono stronę internetową Stowarzyszenia, powiązaną ze stroną Rady Europy. Wydano wspólne foldery i wydawnictwa multimedialne promujące nagrodzone miasta (a także ich regionalne potrawy). Co najistotniejsze zainicjowano międzynarodowe spotkania młodzieży z miast laureatów, które odbywają się równoległe do Ogólnych Zgromadzeń Stowarzyszenia i pozwalają zbliżyć do siebie społeczności różnych europejskich miast.
Na konferencji przedstawiono także aktywność miasta we współpracy zagranicznej po 2004 roku. Wtedy bowiem partnerami Częstochowy zostały kolejne miasta Pforzheim, Kamieniec Podolski oraz Irkuck. Podpisano też porozumienia o współpracy m.in. z Charkowem i Humaniem.
W kontaktach międzynarodowych najważniejsze jest przenoszenie relacji z poziomu władz miejskich na poziom organizacji pozarządowych, współpracy szkół i młodzieży. Aktywność na forum Stowarzyszenia przyczynia się do budowania przyjacielskich więzi, tworzenia ogólnoeuropejskiej solidarności, a tym samym dobrze służy promocji miasta i całego kraju Częstochowa z całą pewnością będzie ją kontynuować.
_na podst. informacji
z Referatu Współpracy Krajowej i Zagranicznej
UM Częstochowy,
Marcin Breczko
poniżej: zdjęcia z konferencji oraz fotografie Medalu Honorowego i Nagrody Europy dla Częstochowy_
Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=12598
Autor: krystian