W produktach żywnościowych mogą rozwijać się różnorodne patogeny zagrażające konsumentom. W celu ich wykrycia przeprowadza się odpowiednie badania w laboratoriach badawczych.
Obowiązkiem każdego producenta żywności jest oferowanie produktów bezpiecznych, które nie wywołują zagrożenia dla konsumentów.
Patogeny najczęściej obecne w żywności
Niestety, w żywności mogą rozwijać się różnorodne patogeny, które wpływają na jej jakość. W związku z tym szybkie wykrywanie ewentualnych patogenów w produktach żywnościowych ma szczególne znacznie dla ochrony konsumentów, a przy tym także dla wizerunku producenta.
W produktach żywnościowych mogą rozwijać się zróżnicowane patogeny, w tym między innymi niebezpieczne bakterie, grzyby, wirusy oraz toksyny.
Wśród tych wywołujących największe zagrożenie znajdują się między innymi:
-
Bacillus cereus
-
Enterobacteriaceae
-
Escherichia coli
-
Listeria monocytogenes
-
Salmonella spp.
-
Shigella spp.
-
Staphylococcus aureus
Jak wykrywa się patogeny w żywności?
Aby wykryć patogeny w żywności, wykonuje się specjalistyczne badania laboratoryjne, które poddają próbki żywności dokładnym analizom mikrobiologicznym.
Badania te prowadzone są na bazie odpowiednich przepisów, z wykorzystaniem różnych metod i urządzeń dla szybkiego i skutecznego wykrycia różnych patogenów mogących rozwijać się w produktach żywnościowych.
Usługi w tym właśnie zakresie oferuje również akredytowane laboratorium badawcze ALAB Plus, które zapewnia dostęp do pełnej palety miarodajnych badań żywności.