Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Dobór odpowiednich ręczników może wydawać się bardzo prosty, ale tak naprawdę znalezienie właściwego kompletu ręczników do łazienki może przysporzyć nam sporo kłopotów. Czym warto kierować się podczas zakupów?

Dobre ręczniki przeznaczone do ciała, rąk oraz do twarzy powinny być zarówno miękkie i puszyste, jak również powinny posiadać wysoką chłonność, czyli dobrze osuszać ciało z wilgoci.

Aktualnie w sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju ręczniki. Dostarcza je między innymi firma Tomark.

Jednak, jakie ręczniki sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi poradami!

Dobre ręczniki – jaki materiał wybrać?

Najczęściej ręcznik wykonuje się z naturalnej bawełny typu frotte, czyli o pętelkowej strukturze. Warto jednak wskazać, że w sprzedaży można znaleźć także szereg innych typów ręczników, które także świetnie poradzą sobie po kąpieli.

Tradycyjny ręcznik typu frotte z bawełny może mieć jednolitą strukturę, ale można także wybrać ręczniki żakardowe, których faktura przypomina tłoczoną. Takie ręczniki prezentują się bardzo efektownie, ale warto także zaznaczyć, że mogą mieć obniżoną chłonność. Najlepiej, aby żakardowy wzór znalazł się wtedy tylko na części ręcznika, na przykładna jego krótszych bokach.

W sprzedaży dostępne są także ręczniki bawełniane typu fouta, które używane są głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w krajach arabskich. Są to ręczniki wykonane z cienkiej, ale chłonnej bawełny o płóciennym splocie. Mają szerokie zastosowanie – mogą być stosowane jako ręczniki kąpielowe, plażowe, a także jako dekoracyjna w domu, na przykład narzuta albo obrus.

Oprócz bawełny na ręczniki stosuje się także inne materiały naturalne, na przykład len, bambus, ale są one spotykane w Polsce rzadziej. Do wyboru są także ręczniki z tworzyw sztucznych, na przykład z mikrofibry. Najczęściej używane są przez sportowców – są lekkie, kompaktowe i szybko chłoną wodę, ale nie są tak przyjemne w dotyku jak zwykłe ręczniki bawełniane.

Dobre ręczniki – zwróć uwagę na gramaturę

Jeśli chcemy zakupić wysokiej jakości ręczniki, warto zwrócić uwagę na ich gramaturę. Oznacza ona ciężar materiału, a dokładnie liczbę gramów materiału zastosowanych na metr kwadratowy. Im gramatura jest wyższa, tym ręcznik będzie cięższy, ale także bardziej gruby, przyjemny w dotyku i chłonniejszy.

Kupujemy ręczniki – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Najlepiej, aby gramatura ręcznik wynosiła około 500 g/m2, na przykład od 480 do 520 g/m2. Tak wysoką gramaturę mają także ręczniki hotelowe, które można kupić również do użytku domowego. Znajdziemy je w sprzedaży w firmach oferujących różnego rodzaju tekstylia – także można kupić je przez internet.

Dobre ręczniki – jakie rozmiary będą najlepsze?

W sprzedaży możemy znaleźć ręczniki o różnych rozmiarach. Co wybrać? Najczęściej kupujemy te o dwóch rozmiarach – przeznaczone do ciała oraz do rąk, ale możemy kupić także te przeznaczone do twarzy.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rozmiary ręczników:

  • ręczniki kąpielowe – wymiar 70 x 140 cm lub 100 x 150 cm
  • ręczniki do rąk – wymiar 50 x 100 cm
  • ręczniki do twarzy – wymiar 30 x 30 cm

Dobre ręczniki – zwróć uwagę na wykończenie!

Przy zakupie dobrych ręczników nie zapominajmy także o sprawdzeniu ich wykończenia. Najlepiej, aby ręcznik był dokładnie obszyty, posiadał mocno wszytą pętelkę, a także ogólnie sprawiał dobre wrażenie – nigdzie się nie pruł, nie posiadał wielu wystających nitek.

Życzymy udanych zakupów!