W ramach projektu „Dzień Dobrego Słowa”, odbyła  się 15 maja w Starostwie Powiatowym w Częstochowie konferencja mająca przybliżyć ideę propagowania zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka, poprawnej wypowiedzi i sprawności komunikacyjnej.

Zależy nam na tym, aby w codziennej komunikacji padało jak najwięcej słów pozytywnych, przemyślanych i odpowiedzialnych. Uczymy szacunku do drugiego człowieka– powiedziała Urszula Podsiad-Jeziorska, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Częstochowie, organizator konferencji. Jak zauważył Starosta Częstochowski Krzysztof Smela – porozumiewanie się między ludźmi w przestrzeni publicznej jest na coraz słabszym poziomie. Musimy podjąć szybko czynności zaradcze. Dobre słowo to obecnie deficytowy dar, deficytowa umiejętność.
Anna Kunicka, wykładowca Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i propagatorka akcji dobrego słowa poruszyła temat budowania relacji - na pytanie: kto jest najważniejszą osobą w Twoim życiu? Odpowiadamy: dzieci, mąż, rodzina. Podstawą są relacje z samym sobą – budowanie poczucia własnej wartości. Przybliżyła również Efekt Pigmaliona – odmianę samospełniającej się przepowiedni zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polegającej na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.
W dalszej części spotkania psycholożki, Barbara Kidawa i Joanna Zielińska omówiły temat „Diety sensorycznej”. Specyficznego dla każdego dziecka programu aktywności dostarczających do systemu nerwowego właściwych bodźców sensorycznych do utrzymania określonego pobudzenia układu nerwowego umożliwiającego uwagę i organizację zachowania w ciągu dnia.
Na zakończenie konferencji Ewelina Raczyńska, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, omówiła trudności z komunikacją u dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, a ksiądz dr Tomasz Knop, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zaprezentował wykład „Słowo, które leczy”.
Dzień Dobrego Słowa, to autorska propozycja Iwony Majewskiej - Opiełki propagowana wspólnie z Katarzyną Domańską od 2011 roku. Jest to projekt edukacyjny, który w całości wpisuje się w program logodydaktyki. To inicjatywa, która ma pomóc czynić świat lepszym i szczęśliwszym przez wspólną pracę nad właściwym stosunkiem do słowa. Celem projektu jest budowanie odpowiedzialności za słowo, kształtowanie dobrej atmosfery i tworzenie pozytywnej energii, dzięki używaniu poprawnego języka w sytuacjach dnia codziennego. Nadrzędną ideą projektu jest przekonanie, że dzięki propagowaniu zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka polskiego, dbaniu o czystość i poprawność wypowiedzi dzieci i dorosłych, świat może być lepszy.
Założeniem projektu jest uczynienie każdego 13. dnia miesiąca Dniem Dobrego Słowa