Od środy toczył się ostatni etap rywalizacji stróżów prawa w konkursie "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019". Wczoraj nastąpiło jego ostateczne rozstrzygnięcie i wyłonienie zwycięzców. Laureatami wojewódzkich zmagań zostali policjanci służby kryminalnej z KMP w Katowicach, którzy będą reprezentować śląską policję w czerwcowym finale konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Szkołę Policji w Pile.

Od 8 kwietnia br. w Szkole Policji w Katowicach oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach toczyła się rywalizacja policjantów w konkursie "Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019". Organizatorem wydarzenia był Wydział Kryminalny oraz Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie ze Szkołą Policji w Katowicach. Eliminacje wojewódzkie miały na celu wytypowanie najlepszej drużyny, która następnie będzie reprezentować nasz garnizon w konkursie ogólnopolskim. W zmaganiach brali udział policjanci, którzy na co dzień pracują przy obsłudze zdarzeń kryminalnych. W skład każdej grupy wchodziło czterech policjantów: służby dochodzeniowo-śledczej, operacyjno-rozpoznawczej, technik kryminalistyki oraz funkcjonariusz, który pełni nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą.

Konkurs podzielony był na kilka etapów, obejmujących zakres wiedzy dla poszczególnych policjantów:

  • sprawdzian wiedzy praktycznej (kazus);
  • sprawdzian wiedzy zawodowej (test wiedzy);
  • sprawdzian umiejętności strzeleckich;
  • sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się wczoraj w rotundzie katowickiej komendy wojewódzkiej. Laureatów zmagań wyłoniła komisja, natomiast nagrody wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak oraz Kierownik Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach podinsp. Mariusz Sobiech. Podczas uroczystego wręczenia nagród obecni byli Zastępca Naczelnika Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach nadkom. Paweł Komenda, Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach kom. Radosław Kacprzak oraz sędziowie poszczególnych konkurencji. 

W klasyfikacji generalnej drużyn pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, która będzie reprezentowała garnizon śląski na w ogólnopolskim finale. Drugie miejsce należało do stróżów prawa z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

W klasyfikacji indywidualnej na podium stanęli następujący funkcjonariusze:

W kategorii Policjant Nadzorujący:

I miejsce - asp. sztab. Zbigniew ORACZ - KMP Katowice

II miejsce - podkom. Marcin WÓJCICKI - KMP Tychy

III miejsce - st. asp. Jarosław DĘBIŃSKI - KPP Tarnowskie Góry

W kategorii Policjant Dochodzeniowo-Śledczy:

I miejsce - st. sierż. Dariusz JAGUŚCIK - KMP Częstochowa

II miejsce - st. asp. Tomasz OPARSKI - KMP Rybnik

III miejsce - mł. asp. Joanna BILSKA - KMP Katowice

W kategorii Technik Kryminalistyki:

I miejsce - kom. Mariusz WIĘCKOWSKI - KMP Rybnik

II miejsce - asp. Oswald DROZDOWSKI - KMP Sosnowiec

III miejsce - asp. sztab. Dariusz WACHOWIAK - KMP Ruda Śląska

W kategorii Policjant Operacyjny:

I miejsce - policjant reprezentujący KMP Mysłowice

II miejsce - policjant reprezentujący KMP Ruda Śląska

III miejsce - policjant reprezentujący KPP Cieszyn

Przedstawiciele kierownictwa oraz katowickiej szkoły policji pogratulowali zwycięzcom i podziękowali im za codzienną pracę.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w zmaganiach na szczeblu krajowym!