Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi w Warszawie to usługa kierowana zarówno do prywatnych właścicieli większych nieruchomości, jak i do deweloperów oraz do wspólnot mieszkaniowych. Zarządzanie i administrowanie nie jest łatwe, a najlepiej zająć może się tym profesjonalna firma i ludzie doświadczeni. Na czym dokładnie polega administrowanie nieruchomościami? Czym zajmuje się administrator nieruchomości? Zapraszamy do lektury!

Administrowanie nieruchomościami – trudne i wymagające

W dużych miastach każdego roku do użytku oddaje się mnóstwo mieszkań i całych osiedli mieszkaniowych. Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi w Warszawie jest zatem usługą która cieszy się bardzo dużą popularnością. Administratorem nieruchomości może zostać jednak wyłącznie osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Najczęściej administratorami nieruchomości są osoby które ukończyły studia prawnicze na wydziale administracji posiadają odpowiednie licencje do wykonywania tego zawodu. Firm, które oferują usługę administrowania wspólnotami mieszkaniowymi w Warszawie jest wiele. Warto jednak dokładnie zapoznać się z wykonywanymi przez nich usługami, gdyż mogą się bardzo różnić!

Na czym polega administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Jeżeli nieruchomość jest nowa, zadaniem administratora jest wyodrębnienie lokali w nieruchomości, oraz ustanowienie aktualnego stanu prawnego budynku. Administrator ma również obowiązek zorganizować wspólnotę mieszkaniową, której nadany zostanie REGON oraz NIP. Administrowanie wspólnotą mieszkaniową w Warszawie to prowadzenie wykazu lokali i ich właścicieli oraz miejsc postojowych, a także nadzorowanie wszelkich umów na dostawy mediów do budynku: gazu, wody, energii elektrycznej. Administrator wspólnoty sporządza rozliczenia wody oraz ciepła i organizuje konkursy ofert, jeżeli konieczne jest wykonanie jakichkolwiek prac na terenie wspólnoty.

Administrowanie nieruchomościami i jej istota

Osoba zajmująca się administracją musi mieć także bardzo dobry kontakt ze wszystkimi mieszkańcami. Musi informować ich o tym, co aktualnie się dzieje, jakie prace będą przeprowadzane, co jest w planach etc. Do administratora należy również ściągnie wszystkich należności, zwłaszcza jeżeli ktoś spóźnia się z płaceniem czynszu.

Usługi dodatkowe – też ważne!

Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi to także działania w zakresie ekonomiczno-finansowym. To oznacza, że administrator powinien zajmować się także prowadzeniem ewidencji kosztów, prowadzeniem dokumentacji księgowej, przygotowaniem naliczeń, zaliczek na dostarczanie mediów i usług, zaliczek na fundusz remontowy. Dodatkowo, dobry zarządca nieruchomości zajmuje się windykacją należności oraz przygotowaniem dokumentów potrzebnych do windykacji sądowych.

Jak wybrać dobrego zarządcę?

Dobry zarządca powinien mieć spore doświadczenie. I dlatego właśnie warto wybierać te firmy zajmujące się zarządzaniem i administracja, które mają doświadczenie oraz oczywiście wszystkie odpowiednie kwalifikacje i licencje. Dobry administrator jest niezwykle ważny dla wspólnoty mieszkaniowej. Zajmuje się bowiem wszystkimi najważniejszymi sprawami związanymi z dobrym funkcjonowaniem całej wspólnoty, od czego w dużej mierze zależy wygoda i komfort wszystkich mieszkańców. Jest wiele firm zajmujących się administrowaniem, zwłaszcza w dużych miastach. Wybór powinien być jednak bardzo dobrze przemyślany, ponieważ to administrator odpowiada prawnie za administrowanie całą nieruchomością. Tylko rozsądny i doświadczony fachowiec jest w stanie zapewnić dobre działanie całej wspólnoty i zaspokoić oczekiwania właścicieli nieruchomości. Komfort, bezpieczeństw oraz podnoszenie wartości rynkowej nieruchomości powinno być bardzo ważne dla każdego administratora i zarządcy nieruchomości.