W mieście Warszawa o ośrodek odwykowy czy ośrodek leczenia uzależnień nie trudno. Dobry ośrodek odwykowy znajdziemy również nie w samym mieście Warszawa, ale w jego niedalekim sąsiedztwie. Ale wybór ośrodka to nie wszystko. Najważniejsze, to przekonać bliską nam osobę, że terapia odwykowa może jej pomóc, a to już nie lada wyzwanie.

Z perspektywy osoby uzależnionej wszyscy wokół się czepiają… Wszyscy wokół wiedzą lepiej, choć tak naprawdę nie wiedzą niczego… Jeśli naprawdę zależy nam na trzeźwości osoby uzależnionej postawmy się czasami na jej miejscu i spróbujmy wyobrazić sobie, jak nasze zachowania i argumenty – wszystkie kierowane w dobrej wierze – są postrzegane po drugiej stronie… Może w ten sposób uda nam się wymyślić argument, który będzie bardziej przekonywujący?

Dzisiaj piszemy o miejscach takich jak ośrodki odwykowe i o odwykach, które – szczęśliwie dla wszystkich dotkniętych problemem uzależnienia – już dawno przestały przyjmować formę odwyku narkotykowego, a przyjęły postać terapii. Terapia odwykowa oferowana w mieście Warszawa oraz każdej większej i mniejszej miejscowości na terenie Polski to połączenie odwyku oraz złożonej psychoterapii, dzięki czemu z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych walczy się wieloaspektowo, zarówno na płaszczyźnie fizjologicznej, jak i psychologicznej.

Ośrodek odwykowy – więcej niż trzymanie chorych pod kluczem

Kiedyś dobry ośrodek uzależnień był taki, z którego narkoman nie był wstanie uciec. Dzisiaj uzależnienie traktowane jest jak choroba, nawet jeśli jest to uzależnienie od substancji psychoaktywnych, które w sposób drastyczny zmieniają zachowania chorego i redefiniują jego dotychczasowy system wartości. Oznacza to, iż uzależnionemu – tak jak każdemu innemu pacjentowi cierpiącemu na dowolną chorobę – należy się szacunek. Dzisiejsze ośrodki walki z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oferują więc leczenie zamknięte, które nie sprowadza się do trzymania chorych pod kluczem tak długo aż wytrzeźwieją, ale pozwala na zdiagnozowanie i nazwanie ich problemu. A tylko problem nazwany może zostać rozwiązany. Oczywiście rozwiązaniem problemu w tym aspekcie jest powrót osoby uzależnionej do trzeźwości oraz prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Wracając jednak do teorii zamknięcia… Praktycznie każdy szanujący się ośrodek odwykowy oraz ośrodek leczenia uzależnień zachęca pacjentów do dłuższego pobytu. Dlaczego? Ponieważ uzależnienie od substancji psychoaktywnych to problem niezwykle złożony, który angażuje nie tylko aspekt fizyczny – organizm uodparnia się na działanie określonych substancji, co powoduje, że do osiągnięcia zbliżonego stanu potrzebne są większe lub częściej dostarczane organizmowi dawki narkotyku lub substancji odurzającej – ale przede wszystkim aspekt psychologiczny. Zaś rozwiązywanie problemów na płaszczyźnie psychologicznej wymaga złożonej terapii. Zarówno nad jednym, jak i nad drugim aspektem najlepiej pracuje się w oderwaniu od otoczenia, które poprzez nieustanne wysyłanie bodźców może znacząco opóźniać efekty terapii lub je całkowicie niweczyć. Dopóki problem nie jest jednoznacznie zdiagnozowany i nazwany terapeuta oraz pacjent nie są wstanie jednoznacznie wskazać przyczyny uzależnienia, a ta nierzadko leży właśnie w najbliższym otoczeniu lub przeszłości pacjenta.

odwyk narkotykowy i wybór ośrodka leczenia uzależnień