Temat pomp co, w wyniku ciągłego rozwoju technologii stale poszerza się o dodatkowe kwestie do omawiania i rozstrzygnięć. Są to coraz nowsze rozwiązania oferowane osobom, które zdecydowały się na instalację systemu centralnego ogrzewania, a co za tym idzie kolejne, dodatkowe dylematy w związku z wyborem idealnego rozwiązania dla specyficznych warunków każdego budynku i indywidualnych potrzeb.
Moc grzewcza
Jest to jedna z ważniejszych kwestii doboru pompy co i uznaje się to za kluczowy parametr. Warto przystąpić do tego kroku po uprzednim wyborze systemu pracy pompy. Należy znać także wartości temperatur obu źródeł – dolnego oraz górnego.
Aby poprawnie oszacować moc pompy ciepła, tak naprawdę nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych działań, ani posiadać specjalnych umiejętności. To w główniej mierze firmy starają się sprawić wrażenie, jakoby było to coś wyjątkowo trudnego, co wymaga dodatkowo specjalistycznej wiedzy. Jest oczywiście możliwość wyliczenia tego parametru za pomocą wzorów, które pomogą wysunąć precyzyjnie, jakie budynek notuje straty ciepła. Natomiast nie będzie też błędem zastosowanie tzw. reguły kciuka. Polega ona na tym, że moc grzewczą szacuje się na podstawie pewnego prostego założenia – współcześnie budowane domy mają raczej dobrą termoizolację, zatem do ich odpowiedniego dogrzania nie trzeba większej mocy grzewczej niż około 50 W/m².
System pracy całego układu grzewczego
Warto poznać dwa najpopularniejsze systemy. Mimo ich skomplikowanego brzmienia, są to dość proste do wyjaśniania kwestie. System monowalentny – to taki, w którym jedynym źródłem ciepła, aby ogrzać dany budynek, jest wyłącznie pompa ciepła.
System biwalentny jak można się też spodziewać – jest systemem, w którym pompa ciepła nie jest wyłącznym źródłem ciepła więc stosuje się jeszcze inne, dodatkowe. Może być też system biwalentny monoenergetyczny. Jest tak w sytuacji kiedy tym dodatkowym źródłem ogrzewania w pompie, staje się chociażby podgrzewacz wody, grzałka elektryczna, czy też zasilany energią elektryczną kocioł. Nazwa – monoenergetyczny, pochodzi stąd, że występuje jedno i to samo źródło energii zarówno dla pompy ciepła, jak i dla drugiego, wspomagającego urządzenia grzewczego.
Możemy mieć jeszcze do czynienia z systemem biwalentnym równoległym. Jest tak w przypadku, kiedy pompa ciepła współdziała z kotłem na olej, gaz lub jakiekolwiek paliwa stałe, bądź współpracuje z kolektorem solarnym. W tym systemie wszystkie źródła ciepła łącznie z pompą pracują równocześnie. Natomiast, kiedy pompa co pracuje samodzielnie, jako jedyne i wyłączne źródło ciepła, powyżej określonej temperatury – wtedy spotykamy się z systemem biwalentnym alternatywnym.
Producent
Na naszym rynku można natrafić na wiele liczących się firm, które oferują tego typu produkty. Wystarczy odwiedzić serwis internetowy takiej firmy, aby zapoznać się z ich ofertą i porównać ceny konkurencji. Już tego typu rozeznanie, znacznie ułatwi nam wstępnie dokonać odpowiedniego wyboru i nadać kierunek poszukiwań.
Oczywiście należy być świadomym, że elementy nawet od najdroższych i najbardziej cenionych producentów, nie wystarczą jeśli system centralnego ogrzewania nie zostanie zainstalowany przez fachowców. Tylko precyzyjny i odpowiednio wykonany montaż sprawi, że cał instalacja będzie funkcjonowała wydajnie, bezawaryjnie i ekonomicznie. W końcu zależy nam na jak najwyższym komforcie cieplnym wszystkich osób przebywających w budynku.