Jeżeli chodzi o mechaniczną wentylację, rekuperator jest jej centralą. Dzięki specjalnemu wymiennikowi jest on w stanie odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza, przy czym oddawać je świeżemu powietrzu, nawiewanemu do pomieszczenia. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie na naszym rynku. Możemy odnaleźć mnóstwo firm zajmujących się rekuperacją w Warszawie, ale też i w innych miastach.

Dzięki prawidłowo działającej rekuperacji, możliwa jest kontrola systemu wentylacji budynku i zoptymalizowanie jej mocy do indywidualnych potrzeb użytkowników. Za pomocą rekuperatora, nawiewane do pomieszczeń powietrze może być ogrzane bez żadnej energii dodatkowej. Jest to rozwiązanie, które znacznie odmieniło budownictwo domów jednorodzinnych. Stąd też coraz więcej firm zajmuje się rekuperacją w Warszawie. Aktualnie posiadają ją wszystkie budynki stawiające na energooszczędność oraz technologię.

Rekuperator – czym jest?

Można powiedzieć, że rekuperator jest swojego rodzaju sercem całego systemu rekuperacji. Jego zasilanie odbywa się za pomocą energii elektrycznej. Ma on za zadane wymieniać zużyte powietrze na świeże, wdmuchiwane do wnętrza domu. W wypadku kiedy rekuperator został poprawnie podłączony do odpowiednio przygotowanej instalacji mechanicznej, możemy być pewni odzysku ciepła ze zużytego powietrza. Naturalnym następstwem tego, jest znaczna oszczędność na ogrzewaniu.

Centralny punkt urządzenia zajmuje wymiennik ciepła, czyli najważniejszy element rekuperatora, który odpowiada za parametry odzysku ciepła. Można wyróżnić kilka rodzajów dostępnych wymienników:

  • wymiennik przeciwprądowy,
  • wymiennik krzyżowy,
  • wymiennik obrotowy

Jako najlepsze, wskazuje się wymienniki przeciwprądowe. Potrafią one odzyskać wysokie procent ciepła z powietrza, które jest wywiewane.

Jak dochodzi zatem do przekazywania ciepła? Otóż w wyżej wspomnianym wymienniku, mija się zużyte powietrze ze świeżym, które jest nawiewane wewnątrz. Mimo przepływu obok siebie, nie mieszają się. Dochodzi jednak do wymiany energii między nimi, a co za tym idzie – ogrzane zostaje powietrze, które jest nawiewana do wnętrza domu.

Korzystać można też ze specjalnych filtrów, które mają za zadanie zatrzymywać kurze, owady oraz wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Oprócz ochrony kanałów i wymienników ciepła, zapewniają też, że do domu nawiewane jest wyłącznie świeże i czyste powietrze. Staje się to aktualnie coraz ważniejszą kwestią, zważywszy na przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza w większych miastach. Widocznie jest to szczególnie podczas okresu grzewczego.

Rekuperacja – czym jest rekuperator i jaka jest jego budowa?

Budowa i części rekuperatora

Wentylacja mechaniczna, posiadająca odzysk ciepła, powinna spełniać pewne przepisy oraz normy. W związku z tym, rekuperator powinien być zbudowany z konkretnych części:

Dwa wentylatory – jeden stałoprądowy, który ma być energooszczędny i zmiennoprądowy, który może energii zużyć nieco więcej. Wymiennik ciepła o obrotowej, krzyżowej lub przeciwprądowej konstrukcji. Automatyka sterująca, za pomocą której można dostosować wentylacje to indywidualnych potrzeb mieszkańców domu. Obudowa, która zapewnia odporność konstrukcji i należytą izolację. Filtry, które wpływają na jakość powietrza. Podzespoły, wspomagające pracę instalacji.

Przed wyborem rekuperatora, warto zastanowić się jaki będzie dla nas najlepszy. Należy zatem dostosować model do naszych potrzeb, charakterystyki domu oraz możliwości finansowych. Warto zwrócić także uwagę na warunki gwarancyjne i możliwość serwisowania instalacji.