Oferowany propan butan to efektywne ogrzewanie domków letniskowych, domów mieszkalnych, a także obiektów przemysłowych. Ale ogrzewanie to nie jedyne zastosowanie, jakie znajduje propan butan w butlach.
Dzisiejszy artykuł postanowiliśmy poświęcić szerokiemu spektrum zastosowań, jakie ma gaz propan butan. Oczywiście pod naszą lupą znajdzie się również ogrzewanie, ale grzejniki gazowe to zaledwie ułamek możliwych aplikacji gazu płynnego w butlach. Dlatego uwagę czytelników postaramy się zwrócić również na inne, mniej i bardziej znane zastosowania.
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest gaz płynny?
Propan butan, a więc popularne LPG, które już od dawna „lejemy” do baków naszych samochodów to w rzeczywistości mieszanina dwóch gazów – propanu i butanu. Używa się jej jako gazu w postaci lotnej, ale przechowuje się ją w pojemnikach pod ciśnieniem jako ciecz. Propan butan jest powszechnie uważany za jedno z najbardziej wszechstronnych źródeł energii, które – ze względu na możliwość jego transportu w butlach – jest również jednym z bardziej mobilnych paliw, co znacząco wpływa na jego aplikacje i zastosowania.
Gaz płynny – poznaj jego zalety
Gaz płynny ma wiele zalet. Może być z powodzeniem stosowany jako paliwo wykorzystywane w warunkach obiektów mieszkalnych (w szczególności domów jednorodzinnych) oraz gospodarstw wiejskich. Sprawdzi się jako paliwo napędowe (do maszyn i urządzeń), a jednocześnie jako źródło ciepła (ogrzewanie propan butan i ogrzewanie wody użytkowej). Praktyka pokazuje, iż korzystanie z takiego medium ma szereg pozytywów. Za jeden z największych należy uznać koszty ogrzewania, które w przypadku gazu płynnego w butli są znacznie niższe niż koszty ogrzewania elektrycznego. Dodatkową zaletą gazu płynnego jest jego mobilność. Butla z gazem jest bardzo wygodna do przewożenia, co umożliwia korzystanie z paliwa niezależnie od miejsca i warunków.
Propan butan a ogrzewanie
- sprawdzamy wady i zalety korzystania z gazu płynnego w butli
Ogrzewanie gazowe z butli wiąże się z niezależnością od mediów dostarczanych przez dużych dystrybutorów – zarówno od gazu ziemnego dostarczanego w instalacji gazowej, jak i dostaw LPG do przydomowych zbiorników na gaz do ogrzewania. Ta niezależność niesie za sobą dwie zalety. Jedną z nich jest możliwość użytkowania z ogrzewania w dowolnym momencie i miejscu, kiedy tylko uznamy, że mamy taką potrzebę. Drugą są niższe koszty niż w przypadku ogrzewania zasilanego prądem elektrycznym lub montowania instalacji bazującej na zewnętrznym zbiorniku gazowym.
Ogrzewanie propan butan to także czysta energia, a więc brak konieczności czyszczenia pieców i kotłów grzewczych, usuwania popiołów oraz innych produktów ubocznych spalania, czy też regularnego dozowania paliwa. Właściwie, decydując się na ogrzewanie z butli możemy całkowicie zapomnieć o kotłowni. Zasilanie instalacji nie generuje brudu jaki towarzyszy spalaniu węgla czy eko-gorszku, a sama butla nie wymaga zbyt wiele miejsca, bo jest bardzo kompaktowa w swoim rozmiarze. Czyste spalanie gazu płynnego ma także wymiar ekologiczny. Omawiane paliwo jest bardzo proekologiczne, a w związku z tym także bezpieczne dla naszego zdrowia.
Wśród pozostałych zalet ogrzewania gazem płynnym należy wskazać wspomnianą już wcześniej dużą dostępność paliwa, jaka wynika z możliwości transportowania butli z gazem praktycznie wszędzie – od zagrzebanej w leśnej głuszy samotni, po dom jednorodzinny posadowiony na najmodniejszym osiedlu mieszkalnym w mieście.