W ramach bliźniaczych kontaktów pomiędzy Pforzheim i Częstochową, od 17 do 20 września w naszym mieście przebywa niemiecka delegacja. To przedstawiciele sektora spraw społecznych.

Bardzo dobrze rozwija się obustronna współpraca pomiędzy miastami, obejmująca szkolenia, seminaria, staże językowe, praktyki uczniów, wizyty robocze. Realizowana jest wymiana kulturalna i sportowa, a także wspólne projekty z udziałem szkół i przedszkoli w Pforzheim i w Częstochowie.

Długoletnie dobre relacje zaowocowały w 2007 roku podpisaniem  Umowy Miast Bliźniaczych.

Obecna wizyta przedstawicieli Urzędu ds. Młodzieży i Spraw Społecznych odbywa się w ramach cyklicznej wymiany w dziedzinie pomocy społecznej, zapoczątkowanej już w 1997 roku.

Goście z Niemiec rozpoczęli swój pierwszy roboczy dzień pobytu wizytą w Centrum Wsparcia Rodziny oraz Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego Rodzinie, gdzie wymienili się doświadczeniami w zakresie działań podejmowanych przez samorządy, ukierunkowanych na wsparcie dla rodzin.

Podczas spotkania z naczelnikiem wydziału Zdrowia oraz położną środowiskową zapoznali się z ofertą wczesnej pomocy, w tym szkołą rodzenia, pracą położnej środowiskowej, a także realizowanymi programami profilaktycznymi i zdrowotnymi, m.in. programem in vitro.

W środę po wymianie doświadczeń na temat planowania socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, goście z Pforzheim zwiedzili Klasztor Jasnogórski, a po południu w Częstochowskim Towarzystwie  Profilaktyki Społecznej rozmawiali o różnych formach wsparcia młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym i uzależnieniem. Poznali metody pracy Ośrodka Leczenia Uzależnień dla młodzieży  oraz Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, odwiedzili całodobową placówkę opiekuńczo-wychowawczą „Przystanek Bardo” oraz świetlicę socjoterapeutyczną „Ludki z Blaszanej Budki”. Zapoznali  się z pracą Częstochowskiego Telefonu Zaufania, współpracującego od wielu lat z Telefonem Zaufania Północnego Szwarcwaldu.

W ostatnim dniu pobytu w Częstochowie niemieccy goście spotkali się z Ryszardem Stefaniakiem, zastępcą Prezydenta Miasta oraz przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. 

- Jesteśmy pod wrażeniem współpracy częstochowskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi, zaangażowania w realizację poszczególnych zadań  – powiedział Uwe Jung-Pätzold, dyrektor służb socjalnych w Urzędzie ds. Młodzieży i Spraw Społecznych Miasta Pforzheim. – Pomimo innych struktur i prawnych uregulowań możemy wiele od siebie wzajemnie się uczyć, tak by usprawnić naszą pracę.

- Problemy związane z opieką społeczną w każdym państwie europejskim są podobne– powiedział Ryszard Stefaniak. – To co nas łączy to kreatywność i pomysły, to co utrudnia, to bardzo często brak pieniędzy. Niezależnie od wszystkiego nasi mieszkańcy są dla nas najważniejsi, a naszą powinnością jest zaspokajać ich potrzeby.

Delegację z Pforzheim czeka jeszcze wizyta w Miejskim Domu Kultury oraz Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach.