Decyzją Prezydium Zarządu Głównego ZIW RP prezydent Krzysztof Matyjaszczyk został uhonorowany Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej.

Otrzymał go podczas X Okręgowego Zjazdu Delegatów ZIW RP, który odbył się 18 września.

Prezydent podziękował nie tylko za odznaczenie ale także za współpracę przy przygotowaniach różnego rodzaju uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz dla upamiętnienia rocznic historycznych związanych z walką o niepodległość Polski, pamięcią o ofiarach wojny i okresu powojennego. Szczególnie w przypadku Związku Inwalidów Wojennychdotyczy to wydarzeń z 8 maja i 1 września, a więc rocznic zakończenia i rozpoczęcia II wojny światowej.

Związek Inwalidów Wojennych kończy właśnie 100 lat i jest jedną z trzech najstarszych organizacji kombatanckich na świecie skupiających weteranów wojen. Początki Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej są związane z działalnością Komitetu Inwalidów –Żołnierzy oraz Klubu Oficerów Inwalidów, które powstały w Krakowie w czerwcu 1917 roku. Obie organizacje, skupiające początkowo nie tylko Polaków, miały swe oparcie w Szkole Inwalidów, istniejącej od 1915 roku za sprawą Krajowej Komisji Opieki nad Inwalidami. Na terenie zaboru pruskiego, we wrześniu 1917 roku w Poznaniu, spotkała się na tajnym posiedzeniu grupa założycielska, a w listopadzie zgłoszono do rejestracji Gospodarcze Zrzeszenie Poznańskich (Wielkopolskich) Inwalidów Wojennych.

Z kolei w zaborze rosyjskim w listopadzie 1918 roku byli żołnierze armii rosyjskiej, zawiązali w Warszawie Centralny Związek Inwalidów Wojennych – nie mieli informacji o próbach organizacyjnych ofiar wojny w dwóch pozostałych częściach zaborowych.

I Ogólnokrajowy Zjazd Inwalidów Polskich odbył się w dniach od 12 do 17 kwietnia 1919 roku. Uczestniczyło w nim 192 delegatów ze wszystkich byłych części zaborowych.

Ideą Związku było i jest niesienie wzajemnej pomocy, a celem - niepodległa Ojczyzna.

Podczas obrad X Okręgowego Zjazdu Delegatów ZIW RP w Częstochowie, m.in. przedstawiono sprawozdania z działalności Związku, wybrano delegatów na Zjazd Krajowy ZIW RP, wręczono odznaczenia.

 

                                                                                               Z wykorzystaniem informacji ze strony ZIW RP.