Uczniowie klasy o specjalności „mural” z Zespołu Szkół Plastycznych wykonują pierwsze prace na elewacjach bloków w dzielnicy Północ. To efekt akcji ZGM TBS „Stop nielegalnemu graffiti” i jednocześnie edukacyjna odpowiedź na ogólnopolskie zjawisko wandalizmu.  

Akcja ZGM TBS i częstochowskiego „Plastyka” odbywa się w ramach specjalnego porozumienia zawartego w ubiegłym roku. Umowę o współpracy podpisali wówczas dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska, prezes ZGM TBS Paweł Konieczny oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Efektem są murale z cyklu „Halina Poświatowska” na budynkach TBS w dzielnicy Północ.

Prace wykonują uczniowie, którzy od roku uczą się w klasie o nowej specjalności „mural”. Powstają w klasycznej technice graffiti, na bazie wcześniej przygotowanych projektów zawierających fragmenty wierszy najsłynniejszej częstochowskiej poetki. Murale wykonywane są także we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Plastycznych i pod opieką artystyczną Cezarego Stojka. Cały projekt odbywa się w ramach warsztatów ćwiczeniowych, które są częścią nowej podstawy programowej.

Wspólna akcja ZGM TBS i „Plastyka” pod hasłem „Stop nielegalnemu graffiti” to edukacyjna odpowiedź na ogólnopolskie zjawisko niszczenia miejskiej przestrzeni.

- Kampania  ma zwrócić uwagę na ogromny problem niszczenia dobra wspólnego, w tym przede wszystkim budynków miejskich. Chcemy, by murale wykonane przez młodych artystów z „Plastyka” były pozytywnym przykładem dla dzieci i młodzieży – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS.

W ramach akcji w ubiegłym roku powstał również spot filmowy, do udziału w którym zaangażowano nie tylko uczniów „Plastyka”, ale także artystę Tomasza Sętowskiego. Wspólnie przekonywali, że warto oddać mury artystom. Akcję „Stop nielegalnemu graffiti” od początku wspiera też prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Warto dodać, że w ostatnich latach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS przeprowadził akcję społeczną, w ramach której w budynkach komunalnych dystrybuowano plakaty, a w lokalnych rozgłośniach radiowych emitowano spoty informacyjne. W ubiegłych latach skierowano także pisma do częstochowskich szkół. W 2015 roku w ,,Konduktorowni” odbyły się warsztaty dla dzieci z dzielnicy Stare Miasto w ramach projektu realizowanego przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” z udziałem artysty Jakuba Kiedrzynka. Pod okiem instruktora powstały wówczas legalne „dzieła” na wyznaczonych przez miejską spółkę murach.  

 

AW/ZGM TBS