Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa
Tegoroczny maj zachęca do piknikowania. A piknik kojarzy się nam z posiłkiem na świeżym powietrzu. Tym razem w Poczesnej serwowana była głównie strawa dla ducha choć i tej dla ciała też nie zabrakło. 

.  12 maja, w sobotę,  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poczesnej odbył się Piknik Literacki. Była to impreza podsumowująca I Powiatowy Konkurs Czytelniczy, którego organizatorami byli: Powiat Częstochowski, Biblioteka Publiczna im. Dr. W Biegańskiego w Częstochowie oraz Gminna Biblioteka w Poczesnej. Przybyłych uczestników pikniku powitała Jolanta Szczepanik – dyrektor Biblioteki w Poczesnej i wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma oraz przedstawiciele powiatu: Andrzej Kubat – przewodniczący rady powiatu, Joanna Haładyn- przewodnicząca Komisji Edukacji, Turystyki i Sportu oraz Janusz Krakowian naczelnik wydziału EZK Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Obecni byli także Andrzej Cupiał - radny powiatu częstochowskiego a także Bernadetta Niemczyk -  przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich i radni gminy Poczesna Eulalia Błaszak i Barbara Wąsińska. Podczas pikniku ogłoszone zostały wyniki konkursu na recenzję przeczytanych przez uczestników konkursu książek. Pomysłodawcom konkursu przyświecała idea upowszechniania czytelnictwa, z którym w naszym kraju w ostatnich latach niestety nie jest najlepiej. Jak wynika z badań prowadzonych na zlecenie Biblioteki Narodowej, tylko 37% naszych rodaków zadeklarowała, że przeczytała więcej niż  jedną książkę w roku, a mniej niż połowa zadeklarowała, że przeczytała tekst dłuższy niż trzy(!) strony.  Tymczasem książka, jak nic innego, rozwija naszą wyobraźnię i pamięć. Uczy myśleć, a wzbogacając nasz język, uczy mówić.  Konkurs czytelniczy, to w dobie dominującej roli internetu i telewizji, bardzo cenna inicjatywa mająca zachęcać do czytania. W zamierzeniach organizatorów  ma to być impreza cykliczna, organizowana każdego roku, za każdym razem w innej gminie naszego powiatu. Mamy nadzieję, że idea rozwoju czytelnictwa będzie zdobywać coraz więcej zwolenników. W pierwszej edycji konkursu do komisji oceniającej wpłynęły pięćdziesiąt dwie prace, z których nagrodzono dwanaście w trzech kategoriach wiekowych. I tak w kategorii 7-13 lat nagrodzono cztery prace, w kategorii 14-18 lat nagrodzono sześć prac i dwie w kategorii 18+. Poniżej pełna lista nagrodzonych:
 
Kategoria I (7 - 13 lat):
I miejsce: Oliwia Śnioszek z Huty Starej gm. Poczesna
II miejsce: Olga Gallina  z Wierzchowiska gm. Mykanów
III miejsce: Maja Witkowska Rędzin
Wyróżnienie: Mikołaj Augustyniak z Poczesnej
 
Kategoria II (14 - 18 lat):
I miejsce: Martyna Ślęzak z Wrzosowej gm. Poczesna
II miejsce: Oliwia Liberda ze Złotego Potoku gm. Janów
III miejsce: Martyna Nalewajka z Wrzosowej gm. Poczesna
Wyróżnienia: Amanda Lis z Koniecpola, Kalina Kruszyńska z Wrzosowej gm. Poczesna, Katarzyna Oczek z Osin gm. Kamienica Polska
 
Kategoria III (18+):
I miejsce: Iwona Foks z Kopalni gm. Konopiska i Agnieszka Płuciennik ze Starego Broniszewa gm. Mykanów
 
 
Podczas pikniku odbyło się także spotkanie z Marcinem Brykczyńskim - autorem i tłumaczem książek dla dzieci oraz Arturem Nowickim – ilustratorem książek dla dzieci. Spotkanie miało bardzo ciekawy i nowatorski charakter pojedynku na słowa i rysunki tworzone na bieżąco. Trzecim gościem pikniku literackiego był Leszek Szczasny – podróżnik i autor książek podróżniczych, który opowiadał o swojej wyprawie do Ruandy. Wspaniała pogoda sprzyjała przybyłym na piknik, którzy mogli poczęstować się ciastami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie oraz pracowników biblioteki w Poczesnej. Można było także, dzięki hojności sponsorów, skosztować wspaniałego żurku i kiełbasy z grilla, również przygotowanych przez panie z biblioteki w Poczesnej. Piknik był też okazją do podziękowania za wieloletnią pracę gospodyni sobotniego spotkania, Pani Jolancie Szczepanik, która za kilka tygodni odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dziękujemy Pani Jolu. Podziękowania należą się także Paniom Annie Knysak, Annie Boraczyńskiej oraz Irminie Młynarczyk z Biblioteki Publicznej w Częstochowie, które wzięły na siebie trud oceniania nadesłanych na konkurs prac. Zachęcając do rozpalania wyobraźni przy pomocy książki zapraszamy za rok.
                                                                                                                                                                             J.K.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.