Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski, Maciej Sikała – między innymi tych znakomitych improwizatorów usłyszymy podczas koncertu ,,Friends – Music of Jarek Śmietana” 2 lutego w Pubie Sportowym Stacherczak. Koncert w ramach cyklu ,,JAZZtochowa” rozpocznie się o godz. 19.00.

Muzyczni partnerzy Jarosława Śmietany – wybitnego, przedwcześnie zmarłego gitarzysty jazzowego – wykorzystają utwory pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Śmietana pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci ponad stu kompozycji i niezliczonej ilości nagrań, a jego twórczość ciągle inspiruje innych.

Zespół wystąpi w składzie:

•    Wojciech Karolak (organy Hammonda) –  partner Jarosława Śmietany na wielu wspólnych płytach
•    Marek Napiórkowski (gitara) – wielokrotnie wybierany ,,Gitarzystą roku” w ankiecie magazynu Jazz Forum,  zasiadał też m.in. w jury Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany obok takich mistrzów gitary jak Mike Stern czy John Abercrombie
•   Adam Czerwiński (perkusja) – w latach 1993–2013 stały członek zespołów Jarosława Śmietany, współpracownik m.in. Zbigniewa Namysłowskiego i Jana ,,Ptaszyna” Wróblewskiego
•    Antoni Dębski (gitara basowa) – współpracownik Jarosława Śmietany w zespołach Extra Ball, Polish Jazz Stars, Jarosław Śmietana Sounds, Jarosław Śmietana Trio
•    Maciej Sikała (saksofon) – wielokrotny zdobywca czołowych miejsc w ankiecie magazynu „Jazz Forum” w kategorii ,,saksofonu tenorowy”; były muzyk zespołu ,,Miłość”, współpracownik m.in. Leszka Możdżera

Jarosław Śmietana urodził się w 1951 r. w Krakowie, z którym związany był całe życie. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej PWSM. Zadebiutował oficjalnie w 1974 r. W latach 1975-1981 prowadził grupę Extra Ball. Potem występował m.in. z formacjami Sounds, Symphonic Sound Orchestra, Polish Jazz Stars Band czy ,,Namysłowski-Śmietana Quartet.”  Był laureatem m.in. nagrody ,,Fryderyk” za album ,,Songs and Other Ballads”.

Artysta zmarł w 2013 roku na skutek powikłań po usunięciu guza mózgu. Paweł Brodowski – wielki znawca rodzimego jazzu – określił go jako ,,jednego z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych” i ,,siłę napędową polskiego jazzu”, a o jego grze mówił, że była ,,nasycona bluesem, miała ekspresję rocka i była bardzo komunikatywna”.  

Bilety na piątkowy koncert – w cenie 40 zł i 30 zł (ulgowy) – dostępne są w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1.  

mb
 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.