Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W tym roku w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego Miasto Częstochowa organizuje widowisko muzyczne „Puls” dedykowane częstochowskiej poetce Halinie Poświatowskiej. Obok twórcówtrip-hopu z angielskiego Bristolu, w niezwykłym majowym koncercie wezmą udział m.in. Monika Brodka, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski oraz Skubas. 

- To już pewna tradycja, że święto samorządności fetujemy otwartymi plenerowymi wydarzeniami poświęconymi osobom ze świata muzyki i sztuki związanym z naszym miastem. Po koncertach dedykowanych kolejno Januszowi Gniatkowskiemu, Kalinie Jędrusik i Krzysztofowi Komedzie nadszedł czas na urodzoną w Częstochowie poetkę - Halinę Poświatowską. Wspaniali polscy wokaliści i zespół w międzynarodowym składzie to – jestem pewien - gwarancja muzycznej uczty najwyższej jakości – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. - W tym roku obchodzimy także stulecie praw kobiet, więc wydarzenie musiało mieć prawdziwą bohaterkę, poetkę, która niemal przez całe swoje krótkie życie zmagała się z ciężką chorobą serca. Przy okazji koncertu będę miał przyjemność wręczyć doroczne wyróżnienia „Promotora Częstochowy”, które tym razem przypadną… samym Promotorkom.

Koncert jest kolejnym ambitnym, artystycznym projektem wpisującym się w program Kierunek Przyjazna Częstochowa z działaniami na rzecz aktywnej, zielonej i kulturalnej Częstochowy.

26 maja wieczorem na Placu Biegańskiego wiersze Poświatowskiej w specjalnych aranżacjach wykonają: Monika Brodka, Skubas, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho oraz… zespółJarzębina. Przygotowaniem aranżacji zająłsięJames Morton- jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzieńgrający z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali muzycy z Bristolu, którzy w głównej mierze tworzyli i tworzą światowąscenętrip-hopu.

Halina Poświatowska żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, na którą zachorowała podczas wojny, zdefiniowała całe jej życie. Męża, który również chorował na serce i po dwóch latach małżeństwa uczynił ją młodą wdową, poznała w sanatorium, a możliwość rozpoczęcia prestiżowych studiów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się przy okazji wyjazdu na skomplikowaną operację serca.

Jej historia w czasie majowego widowiska w Częstochowie zostanie przedstawiona na kilku poziomach, pomogą w tym: muzyka, taniec oraz video mapping. Organizatorzy „Pulsu” chcieli trochę uciec od przyjętego w Polsce klasycznego sposobu opowiadania poezji, dlatego nie będzie to koncert poezji śpiewanej. Tragiczny życiorys „Haśki”, syndrom zamknięcia oraz fakt, że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały pomysłodawców koncertu w stronę trip hopu - gatunku, który może być ciekawą próbą oddania jej sytuacji egzystencjalnej, emocji, osobowości, twórczości…

- Uznaliśmy, że dźwięki nawiązujące do muzyki Portishead, Massive Attack czy Roni Size najlepiej nam do tego posłużą – tłumaczą Marzena Kopczyńska-Urlich i MichałGawlicz odpowiedzialni za reżyserię i scenariusz całego wydarzenia.

Muzyczny zespół „Pulsu”tworzą:

James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) – saksofon altowy
Angelo Bruschini (Massive Attack) – gitara
DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) - DJ / producent
Si John (Roni Size Reprazent ) - gitara basowa / syntezator
Oliver Parfitt (The Herbaliser) - moog/ klawisze
Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement) – perkusja
Tomasz  Bura (Etienne Mbappe) - pianino/ klawisze 
Everton Thomas - (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) – inżynier dźwięku.

Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonająpolscy wokaliści: 

Monika Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho, zespółJarzębina, Skubas oraz Wojciech Waglewski.

Na scenie muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach. Za pomocą choreografii przygotowanych przez Bożenę Klimczak (wieloletni choreograf Opery Wrocławskiej) będą opowiadać historiężycia Poświatowskiej. Całość widowiska dopełni specjalnie przygotowany na ten wieczór video mapping. Za scenariusz i reżyserię odpowiada wrocławski duet „Generalnie Smakowicie” – Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz.

Koncert „PULS” na Placu Biegańskiego w Częstochowie (26 V o godz. 21) poprzedzą występy Pawła Łowickiego (godz.19) i Iwony Chołuj (godz.20). W pubie muzycznym Stacherczak zaplanowano też Trip Hop After Party (godz. 23). Przed godz. 20 prezydent miasta wręczy na scenie coroczne wyróżnienia „Promotor Częstochowy”.  

W załączeniu m.in. plakat zapowiadający koncert PULS, poświęcony Halinie Poświatowskiej, organizowany z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego oraz zdjęcia twórców/wykonawców planowanego koncertu.