Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyjechał dziś, 20 października do Częstochowy. W sali sesyjnej spotkał się z uczniami częstochowskich szkół i mediatorami rówieśniczymi.

Rzecznik spotkał się z młodzieżą, która bierze udział w miejskim projekcie "Strefa empatii - mediacje rówieśnicze", przygotowanym w Wydziale Polityki Społecznej.

- Możliwość wykorzystania mediacji i alternatywnych metod rozwiązywania sporów już w tak młodym wieku daje wyłącznie same korzyści. Pozwala uniknąć eskalacji konfliktów, uczy prowadzenia mądrej rozmowy i słuchania obu stron, a także pozwala uzyskać porozumienie już na początku pojawienia się problemu – powiedział do uczniów Adam Bodnar. - Gratuluję wam decyzji, jestem przekonany, że pełnienie funkcji mediatorów rówieśniczych wykorzystacie z powodzeniem, zarówno dla innych, jak i dla siebie.

Uczniowie  mówili m.in. o tym co już im dało uczestnictwo  w szkoleniach i warsztatach, przygotowujących ich do pełnienia funkcji mediatora rówieśniczego, jak nowe umiejętności wpływają nie tylko na sytuacje w szkole ale także m.in. relacje z rodzicami w domu.

Adam Bodnar odpowiadał na pytania młodzieży, mówił o prawach człowieka, o tym w jakich sytuacjach bywają zagrożone, a w jakich ograniczane, a także o tym czym zajmuje się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

W spotkaniu uczestniczyła także inicjatorka częstochowskiego projektu - Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans. Mówiła nie tylko o realizowanych przez nią zadaniach, ale także zachęcała młodych ludzi do zwracania się do niej kiedy tylko zauważą, że czyjeś prawa są zagrożone, kiedy spotkają się z nietolerancją, mową nienawiści, przemocą.

Później Adam Bodnar spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz podmiotami ekonomii społecznej; odwiedził także Fundację Chrześcijańską Adullam i zjadł obiad w klubokawiarni prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną "Jasne, że Alternatywa 21".  

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, w tym realizacji zasady równego traktowania. Bada, czy na skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie nastąpiło naruszenie prawa, zasad współżycia i  sprawiedliwości społecznej oraz czy nie doszło do aktów dyskryminacji. Monitoruje wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.