W 2017 roku częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 44 edukacyjno-profilaktyczne prelekcje w częstochowskich szkołach i przedszkolach. Uczestniczyło w nich blisko 4 tys. dzieci i młodzieży.

Podczas spotkań strażnicy rozmawiali z uczniami m.in. na tematy: „Chemiczna regulacja uczuć - zagrożenia i pułapki”, „Odpowiedzialność prawna nieletnich”, „Nie reagujesz – akceptujesz”, „Alkohol i inne używki – drogą donikąd”, „Bezpieczne wakacje 2017”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Stop przemocy w szkole”, „Cyberprzemoc”, „Kampania Białych Serc”, „Smog truje – dbaj o środowisko”, „Bezpieczna jazda na rowerze”, „Krucha wyobraźnia to kalectwo”. Oprócz spotkań z uczniami, funkcjonariusze edukowali również seniorów.

W 2018 Straż Miejska w Częstochowie kontynuuje program prelekcji i zachęca dyrektorów szkół, szkolnych pedagogów czy też nauczycieli do umówienia się na spotkania. Strażnicy prowadzą w szkołach prelekcje na tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem oraz ochroną spokoju i porządku publicznego. Aby ustalić temat i termin prelekcji, należy ze stosownym wyprzedzeniem złożyć pismo w sekretariacie Straży Miejskiej (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie umówić się na spotkanie (34 3683192). Wykaz tematów znajduje się na stronie internetowej częstochowskiej Straży Miejskiej: www.sm.czestochowa.pl w zakładce „Profilaktyka”.