Częstochowskie MPK podpisało umowę na produkcję i dostawę 12 nowych autobusów marki MAN. Wartość inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej to 13,3 mln zł. 

W styczniu miejski przewoźnik podpisał z PESĄ kontrakt wartości 73 mln zł na dostawę 10 nowych tramwajów, które dotrą do Częstochowy w przyszłym roku, a pół roku temu - umowę z Marszałkiem Województwa na dofinansowanie unijne – zarówno do tego zakupu, jak i przebudowy starszej części linii tramwajowej (łączna wartość obu zadań to ponad 200 mln zł, a unijnego dofinansowania 144 mln).

Teraz umowę  na także „unijną” dostawę 12 nowych autobusów, rok po wprowadzeniu do ruchu przez MPK nowych 40 Solarisów Urbino (również dofinansowanych z UE), podpisali w czwartek, 19 kwietnia przedstawiciele Man Bus&Truck Polska, firmy, która wygrała obecny przetarg i której pojazdy wcześniejszej generacji, są już w taborze częstochowskiego MPK.       

- To kolejny ważny krok w rozwoju niskoemisyjnego transportu w mieście oraz poprawy komfortu podróżowania środkami MPK – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dzięki kolejnym europejskim środkom już jesienią nowe, bezpieczne, ekologiczne, bogato wyposażone autobusy powinny zacząć służyć ludziom. Wierzę, że będzie to kolejna zachęta do korzystania z komunikacji publicznej i przesiadania się do autbusów i tramwajów - z własnych samochodów.

12-metrowe autobusy marki MAN A37 z napędem dieslowskim będą spełniać najwyższe normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Pojazdy będą wyposażone w system automatycznego gaszenia pożaru, klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji, system zliczania potoków pasażerskich, biletomaty oraz wifi. Mają być wygodne również dla osób niepełnosprawnych, słabowidzących i słabosłyszących.

Zgodnie z zamówieniem 6 autobusów powinno być gotowych do ruchu od połowy października 2018 roku, a 6 kolejnych – w listopadzie.

Wartość  kontraktu to 13 mln 300 tys. zł, z czego 9 mln to wysokość unijnego dofinansowania. Jak podkreśla prezes MPK Mariusz Sikora – Od 2010 r. MPK wzbogaciło się już – do tej pory - o ponad 100 nowych autobusów, a z nowymi MAN-ami ta liczba sięgnie stu kilkunastu. Dzięki temu średni wiek całego taboru autobusowego MPK, wynoszący w 2010 r. blisko 11 lat, to obecnie nieco ponad 8 lat, a po najbliższej dostawie - spadnie do 6,6 roku.

Inwestycja w nowe MAN-y to kolejny element realizacji programu Lepsza Komunikacja, w ramach którego miasto stara się równolegle poprawiać w Częstochowie warunki komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej.

Umowę na nowe autobusy podpisano przed przebudowaną w latach 2015-2016 (kosztem 2,5 mln zł) halą autobusową, na terenie zajezdni MPK sp. z o.o. Firmę Man Bus & Truck Polska (która montuje swoje autobusy w Starachowicach) reprezentowali Kamil Gromek – dyrektor sprzedaży autobusów, Jacek Szczygielski – dyrektor ds. serwisowych oraz Zdzisław Piekorz – dyrektor regionalny ds. sprzedaży, a częstochowskie MPK – prezes Mariusz Sikora i wiceprezes Robert Madej. W uroczystości wziął udział także m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.