Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Znana w całej Polsce częstochowska artystka została zwyciężczynią plebiscytu portalu Onet.pl w kategorii ,,Sztuka”. Martę Frej doceniono m.in. za ,,nadanie memom rangi artystycznego dzieła”.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach Nagród Kulturalnych Onetu – film, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, teatr oraz sztuka – wybrały same użytkowniczki i użytkownicy portalu w głosowaniu online. Nominowane były osoby, których świeżość artystycznego spojrzenia, talent oraz warsztat najbardziej ,,olśniewały” w poprzednim roku. Plebiscyt był otwarty nie tylko dla artystek i artystów polskich, ale i zagranicznych, pracujących z polskimi. Rekomendacje krytyków posłużyły do stworzenia listy nominowanych, którą wraz z dziennikarką Katarzyną Janowską przygotowały osoby odpowiedzialne za serwisy kulturalne portalu.
 
Marta Frej odebrała nagrodę za – jak napisano w uzasadnieniu –  ,,nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę.”

Marta Frej jest malarką, ilustratorką, animatorką kultury, prezeską Fundacji Kulturoholizm, organizującej m.in. częstochowski festiwal sztuki ART.eria. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi; była także asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego na tej uczelni. W 2015 roku została laureatką Okularów Równości, przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Wraz z Tomaszem Kosińskim tworzy artystyczny duet FRiKO, a razem z prof. Agnieszką Graff z Uniwersytetu Warszawskiego wydała książkę ,,Memy i graffy. Dżender, kasa i seks”, będącą połączeniem felietonów Agnieszki Graff, memów częstochowskiej artystki oraz rozmów między obiema autorkami.

Memy Marty Frej nacechowane są ogromnym humorem, autoironią oraz przenikliwym, krytycznym spojrzeniem na stereotypy, obiegowe opinie oraz istniejące relacje społeczne. Jej prace można było jak dotąd oglądać m.in. w miejskim miesięczniku ,,Jasne, że Częstochowa” (obecnie ,,CGK”). Była też autorką miejskiego kalendarza na rok 2016. Jej memy można było oglądać na wystawach m.in. w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, Miejskiej Galerii Sztuki czy Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w parku im. Staszica.    

Wśród tegorocznych laureatów plebiscytu znaleźli się m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman, twórcy animacji ,,Twój Vincent”, reżyser teatralny Jan Klata oraz wokalistka Natalia Nykiel. Warto przypomnieć, że Natalia Nykiel – dzięki głosom swoich częstochowskich fanek i fanów – wystąpiła w zeszłym roku z zespołem na pl. Biegańskiego.

mb   

zdjęcie: Marta Frej podczas promocji miejskiego kalendarza na rok 2016 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.